Clima în La Ravoire — normale și tendințe
La Ravoire are un climat continental umed cu vară caldă, cu 8,4 °C în medie anuală și 1.634 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
La RavoireAuvergne-Ron-Alpi
- coord.
- 45.56°, 5.96°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
8,4°C
Maximă medie zilnică
13,0°C
Minimă medie zilnică
3,6°C
Precipitații anuale
1.634mm
Însorire / zi
9,1h
Umiditate relativă medie
77%
Vânt maxim mediu
6,4km/h
Amplitudine sezonieră
19,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
114 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
2 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
170 z/an
Ninsoare anuală
201,3 cm
Maximă medie resimțită
11,9 °C
Minimă medie resimțită
1,5 °C
Rafală maximă medie
30,0 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
13,5 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+3,1 °C
din 1940
+0,4 °C pe deceniu · r² = 0,70 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
36,4 °C
7 iulie 2015
Cea mai rece zi
-29,1 °C
15 februarie 1940
Cea mai ploioasă zi
74 mm
7 august 1978
Cea mai vântoasă zi
16,9 km/h
18 aprilie 1991
Cea mai puternică rafală
116,6 km/h
28 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
37,4 °C
26 iunie 2019
Cea mai rece resimțită
-34,1 °C
15 februarie 1940
Cea mai ninsă zi
29,1 cm
17 aprilie 2005
Cea mai însorită zi
15,0 h
27 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 7.3 °C | +4.4 °C | 225 mm | +96 mm |
| Feb. | 9.2 °C | +4.2 °C | 53 mm | -69 mm |
| Mar. | 12.0 °C | +3.2 °C | 90 mm | -35 mm |
| Apr. | 16.8 °C | +4.2 °C | 158 mm | +26 mm |
| Mai | 18.2 °C | +1.3 °C | 202 mm | +31 mm |
| Iun. | 26.0 °C | +5.7 °C | 123 mm | -34 mm |
| Iul. | 23.6 °C | +0.9 °C | 147 mm | +11 mm |
| Aug. | 25.6 °C | +3.4 °C | 84 mm | -55 mm |
| Sep. | 18.7 °C | -0.1 °C | 168 mm | +47 mm |
| Oct. | 14.1 °C | -0.1 °C | 188 mm | +71 mm |
| Noi. | 9.6 °C | +2.0 °C | 168 mm | +25 mm |
| Dec. | 8.2 °C | +4.6 °C | 31 mm | -111 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
La Ravoire (Franța) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 8,4 °C, iar precipitațiile ating 1.634 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,9 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-1,3 °C). Precipitațiile ating maximul în mai.
La Ravoire are în medie 114 zile de îngheț, 2 zile caniculare (≥ 30 °C) și 170 zile ploioase pe an.
La Ravoire s-a încălzit cu +3,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,36 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 145 la 83 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 36,4 °C (pe 7 iulie 2015), iar cea mai rece -29,1 °C (pe 15 februarie 1940).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară La Ravoire cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului La Ravoire
Alte orașe — Franța
Întrebări frecvente
Care este clima orașului La Ravoire?
La Ravoire are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 8,4 °C, iar precipitațiile ating 1.634 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în La Ravoire?
Cea mai caldă zi măsurată în La Ravoire între 1940 și 2025 a fost 7 iulie 2015, atingând 36,4 °C.
Care este cea mai rece zi din La Ravoire?
Cea mai rece zi măsurată în La Ravoire între 1940 și 2025 a fost 15 februarie 1940, la -29,1 °C.
Ninge în La Ravoire?
Da. La Ravoire primește în medie 201,3 cm de ninsoare pe an și are în jur de 114 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului La Ravoire?
Da: La Ravoire s-a încălzit cu +3,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din La Ravoire?
Cea mai ploioasă zi măsurată în La Ravoire între 1940 și 2025 a fost 7 august 1978, cu 74 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din La Ravoire?
Cea mai vântoasă zi măsurată în La Ravoire între 1940 și 2025 a fost 18 aprilie 1991, cu vânt atingând 16,9 km/h.
Care este cea mai caldă lună din La Ravoire?
Cea mai caldă lună din La Ravoire este iulie (17,9 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-1,3 °C).
Cât plouă în La Ravoire?
La Ravoire primește în medie 1.634 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 170 zile ploioase.
Este soare în La Ravoire?
La Ravoire beneficiază în medie de 9,1 ore de soare pe zi, aproximativ 3.322 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în La Ravoire?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în La Ravoire între 1940 și 2025 a fost pe 17 aprilie 2005, cu 29,1 cm.
Există nopți tropicale în La Ravoire?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în La Ravoire.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în La Ravoire?
În La Ravoire, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 37,4 °C pe 26 iunie 2019, iar cea mai scăzută a fost -34,1 °C pe 15 februarie 1940.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →