Clima în Luçon — normale și tendințe
Luçon are un climat oceanic temperat, cu 12,4 °C în medie anuală și 712 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
LuçonPays de la Loire
- coord.
- 46.45°, -1.17°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
12,4°C
Maximă medie zilnică
16,2°C
Minimă medie zilnică
8,9°C
Precipitații anuale
712mm
Însorire / zi
9,0h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
19,6km/h
Amplitudine sezonieră
13,9°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
25 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
7 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
119 z/an
Ninsoare anuală
2,9 cm
Maximă medie resimțită
14,3 °C
Minimă medie resimțită
6,5 °C
Rafală maximă medie
37,7 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
2 z/an
Radiație solară
13,2 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,5 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,34 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
40,4 °C
18 iulie 2022
Cea mai rece zi
-11,9 °C
9 februarie 1986
Cea mai ploioasă zi
48 mm
12 mai 1981
Cea mai vântoasă zi
71,9 km/h
27 decembrie 1999
Cea mai puternică rafală
132,5 km/h
27 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
41,4 °C
8 august 2003
Cea mai rece resimțită
-18,5 °C
12 ianuarie 1987
Cea mai ninsă zi
10,1 cm
26 ianuarie 1945
Cea mai însorită zi
15,4 h
19 iunie 2025
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 9.5 °C | +1.1 °C | 167 mm | +93 mm |
| Feb. | 10.9 °C | +1.3 °C | 64 mm | +2 mm |
| Mar. | 14.0 °C | +1.5 °C | 35 mm | -23 mm |
| Apr. | 18.2 °C | +3.1 °C | 82 mm | +28 mm |
| Mai | 20.6 °C | +2.2 °C | 32 mm | -30 mm |
| Iun. | 26.6 °C | +4.7 °C | 19 mm | -24 mm |
| Iul. | 26.1 °C | +2.1 °C | 50 mm | +15 mm |
| Aug. | 27.8 °C | +3.8 °C | 35 mm | -5 mm |
| Sep. | 20.9 °C | -0.7 °C | 61 mm | +11 mm |
| Oct. | 18.4 °C | +1.1 °C | 63 mm | -10 mm |
| Noi. | 14.1 °C | +1.9 °C | 77 mm | -3 mm |
| Dec. | 10.5 °C | +1.3 °C | 70 mm | -10 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Luçon (Franța) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 12,4 °C, iar precipitațiile ating 712 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (19,6 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (5,7 °C). Precipitațiile ating maximul în noiembrie.
Luçon are în medie 25 zile de îngheț, 7 zile caniculare (≥ 30 °C) și 119 zile ploioase pe an.
Luçon s-a încălzit cu +1,5 °C între 1940 și 2025, adică +0,18 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 32 la 18 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 40,4 °C (pe 18 iulie 2022), iar cea mai rece -11,9 °C (pe 9 februarie 1986).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Luçon cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Luçon
Alte orașe — Franța
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Luçon?
Luçon are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 12,4 °C, iar precipitațiile ating 712 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Luçon?
Cea mai caldă zi măsurată în Luçon între 1940 și 2025 a fost 18 iulie 2022, atingând 40,4 °C.
Care este cea mai rece zi din Luçon?
Cea mai rece zi măsurată în Luçon între 1940 și 2025 a fost 9 februarie 1986, la -11,9 °C.
Ninge în Luçon?
Da. Luçon primește în medie 2,9 cm de ninsoare pe an și are în jur de 25 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Luçon?
Da: Luçon s-a încălzit cu +1,5 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Luçon?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Luçon între 1940 și 2025 a fost 12 mai 1981, cu 48 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Luçon?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Luçon între 1940 și 2025 a fost 27 decembrie 1999, cu vânt atingând 71,9 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Luçon?
Cea mai caldă lună din Luçon este iulie (19,6 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (5,7 °C).
Cât plouă în Luçon?
Luçon primește în medie 712 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 119 zile ploioase.
Este soare în Luçon?
Luçon beneficiază în medie de 9,0 ore de soare pe zi, aproximativ 3.285 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Luçon?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Luçon între 1940 și 2025 a fost pe 26 ianuarie 1945, cu 10,1 cm.
Există nopți tropicale în Luçon?
Da: Luçon are în medie 2 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Luçon?
În Luçon, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 41,4 °C pe 8 august 2003, iar cea mai scăzută a fost -18,5 °C pe 12 ianuarie 1987.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →