Clima în Mende — normale și tendințe
Mende are un climat oceanic temperat, cu 7,8 °C în medie anuală și 959 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MendeOccitanie
- coord.
- 44.52°, 3.50°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
7,8°C
Maximă medie zilnică
12,1°C
Minimă medie zilnică
3,9°C
Precipitații anuale
959mm
Însorire / zi
8,9h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
16,6km/h
Amplitudine sezonieră
16,5°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
100 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
1 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
131 z/an
Ninsoare anuală
114,0 cm
Maximă medie resimțită
9,6 °C
Minimă medie resimțită
0,9 °C
Rafală maximă medie
41,6 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
14,2 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,2 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,57 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
34,0 °C
12 august 2025
Cea mai rece zi
-22,8 °C
28 ianuarie 1947
Cea mai ploioasă zi
96 mm
21 decembrie 1978
Cea mai vântoasă zi
48,6 km/h
8 februarie 1984
Cea mai puternică rafală
141,8 km/h
28 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
35,6 °C
23 august 2023
Cea mai rece resimțită
-28,0 °C
28 ianuarie 1947
Cea mai ninsă zi
61,3 cm
21 decembrie 1978
Cea mai însorită zi
14,9 h
4 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 5.6 °C | +2.4 °C | 88 mm | +9 mm |
| Feb. | 7.3 °C | +2.8 °C | 97 mm | +25 mm |
| Mar. | 7.3 °C | -0.6 °C | 100 mm | +26 mm |
| Apr. | 13.1 °C | +2.3 °C | 86 mm | -1 mm |
| Mai | 16.0 °C | +1.3 °C | 74 mm | -21 mm |
| Iun. | 24.7 °C | +5.9 °C | 64 mm | -6 mm |
| Iul. | 23.2 °C | +1.4 °C | 49 mm | -1 mm |
| Aug. | 25.7 °C | +4.2 °C | 67 mm | -0 mm |
| Sep. | 17.3 °C | -0.5 °C | 87 mm | +3 mm |
| Oct. | 14.5 °C | +1.6 °C | 74 mm | -30 mm |
| Noi. | 7.7 °C | +0.5 °C | 89 mm | -1 mm |
| Dec. | 6.5 °C | +2.4 °C | 187 mm | +100 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Mende (Franța) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 7,8 °C, iar precipitațiile ating 959 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (16,5 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (0,0 °C). Precipitațiile ating maximul în octombrie.
Mende are în medie 100 zile de îngheț, 1 zile caniculare (≥ 30 °C) și 131 zile ploioase pe an.
Mende s-a încălzit cu +2,2 °C între 1940 și 2025, adică +0,26 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 119 la 81 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 34,0 °C (pe 12 august 2025), iar cea mai rece -22,8 °C (pe 28 ianuarie 1947).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Mende cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Mende
Alte orașe — Franța
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Mende?
Mende are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 7,8 °C, iar precipitațiile ating 959 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Mende?
Cea mai caldă zi măsurată în Mende între 1940 și 2025 a fost 12 august 2025, atingând 34,0 °C.
Care este cea mai rece zi din Mende?
Cea mai rece zi măsurată în Mende între 1940 și 2025 a fost 28 ianuarie 1947, la -22,8 °C.
Ninge în Mende?
Da. Mende primește în medie 114,0 cm de ninsoare pe an și are în jur de 100 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Mende?
Da: Mende s-a încălzit cu +2,2 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Mende?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Mende între 1940 și 2025 a fost 21 decembrie 1978, cu 96 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Mende?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Mende între 1940 și 2025 a fost 8 februarie 1984, cu vânt atingând 48,6 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Mende?
Cea mai caldă lună din Mende este iulie (16,5 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (0,0 °C).
Cât plouă în Mende?
Mende primește în medie 959 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 131 zile ploioase.
Este soare în Mende?
Mende beneficiază în medie de 8,9 ore de soare pe zi, aproximativ 3.249 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Mende?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Mende între 1940 și 2025 a fost pe 21 decembrie 1978, cu 61,3 cm.
Există nopți tropicale în Mende?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Mende.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Mende?
În Mende, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 35,6 °C pe 23 august 2023, iar cea mai scăzută a fost -28,0 °C pe 28 ianuarie 1947.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →