Clima în Harpen — normale și tendințe
Harpen are un climat oceanic temperat, cu 9,6 °C în medie anuală și 896 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
HarpenRenania de Nord-Westfalia
- coord.
- 51.50°, 7.29°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,6°C
Maximă medie zilnică
13,0°C
Minimă medie zilnică
6,4°C
Precipitații anuale
896mm
Însorire / zi
7,3h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
18,7km/h
Amplitudine sezonieră
16,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
57 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
4 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
162 z/an
Ninsoare anuală
37,7 cm
Maximă medie resimțită
10,5 °C
Minimă medie resimțită
3,4 °C
Rafală maximă medie
37,8 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
1 z/an
Radiație solară
10,3 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,2 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,44 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
38,5 °C
25 iulie 2019
Cea mai rece zi
-24,2 °C
27 ianuarie 1942
Cea mai ploioasă zi
80 mm
29 iunie 1981
Cea mai vântoasă zi
56,0 km/h
27 octombrie 2002
Cea mai puternică rafală
125,3 km/h
18 ianuarie 2007
Cea mai caldă resimțită
40,2 °C
25 iulie 2019
Cea mai rece resimțită
-29,4 °C
27 ianuarie 1942
Cea mai ninsă zi
14,7 cm
7 februarie 2021
Cea mai însorită zi
15,6 h
22 iunie 2022
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 5.0 °C | +1.4 °C | 145 mm | +68 mm |
| Feb. | 6.5 °C | +1.7 °C | 33 mm | -33 mm |
| Mar. | 12.9 °C | +4.1 °C | 16 mm | -55 mm |
| Apr. | 16.7 °C | +3.7 °C | 77 mm | +14 mm |
| Mai | 20.0 °C | +2.7 °C | 46 mm | -27 mm |
| Iun. | 24.0 °C | +3.8 °C | 63 mm | -16 mm |
| Iul. | 24.5 °C | +2.6 °C | 78 mm | -9 mm |
| Aug. | 25.2 °C | +3.5 °C | 37 mm | -44 mm |
| Sep. | 19.8 °C | +1.4 °C | 87 mm | +16 mm |
| Oct. | 13.6 °C | 0.0 °C | 105 mm | +36 mm |
| Noi. | 9.9 °C | +1.9 °C | 69 mm | -8 mm |
| Dec. | 7.5 °C | +2.7 °C | 33 mm | -50 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Harpen (Germania) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,6 °C, iar precipitațiile ating 896 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,7 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (1,5 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Harpen are în medie 57 zile de îngheț, 4 zile caniculare (≥ 30 °C) și 162 zile ploioase pe an.
Harpen s-a încălzit cu +2,2 °C între 1940 și 2025, adică +0,25 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 74 la 40 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 38,5 °C (pe 25 iulie 2019), iar cea mai rece -24,2 °C (pe 27 ianuarie 1942).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Harpen cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Harpen
Alte orașe — Germania
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Harpen?
Harpen are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,6 °C, iar precipitațiile ating 896 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Harpen?
Cea mai caldă zi măsurată în Harpen între 1940 și 2025 a fost 25 iulie 2019, atingând 38,5 °C.
Care este cea mai rece zi din Harpen?
Cea mai rece zi măsurată în Harpen între 1940 și 2025 a fost 27 ianuarie 1942, la -24,2 °C.
Ninge în Harpen?
Da. Harpen primește în medie 37,7 cm de ninsoare pe an și are în jur de 57 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Harpen?
Da: Harpen s-a încălzit cu +2,2 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Harpen?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Harpen între 1940 și 2025 a fost 29 iunie 1981, cu 80 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Harpen?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Harpen între 1940 și 2025 a fost 27 octombrie 2002, cu vânt atingând 56,0 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Harpen?
Cea mai caldă lună din Harpen este iulie (17,7 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (1,5 °C).
Cât plouă în Harpen?
Harpen primește în medie 896 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 162 zile ploioase.
Este soare în Harpen?
Harpen beneficiază în medie de 7,3 ore de soare pe zi, aproximativ 2.665 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Harpen?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Harpen între 1940 și 2025 a fost pe 7 februarie 2021, cu 14,7 cm.
Există nopți tropicale în Harpen?
Da: Harpen are în medie 1 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Harpen?
În Harpen, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 40,2 °C pe 25 iulie 2019, iar cea mai scăzută a fost -29,4 °C pe 27 ianuarie 1942.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →