Clima în Montabaur — normale și tendințe
Montabaur are un climat oceanic temperat, cu 9,0 °C în medie anuală și 793 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MontabaurRenania-Palatinat
- coord.
- 50.44°, 7.82°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,0°C
Maximă medie zilnică
12,5°C
Minimă medie zilnică
5,7°C
Precipitații anuale
793mm
Însorire / zi
7,4h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
16,2km/h
Amplitudine sezonieră
17,0°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
69 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
4 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
149 z/an
Ninsoare anuală
42,1 cm
Maximă medie resimțită
10,1 °C
Minimă medie resimțită
2,9 °C
Rafală maximă medie
35,7 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
10,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,2 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,45 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
38,2 °C
25 iulie 2019
Cea mai rece zi
-25,1 °C
16 februarie 1956
Cea mai ploioasă zi
63 mm
2 iunie 1961
Cea mai vântoasă zi
49,4 km/h
1 martie 1990
Cea mai puternică rafală
122,0 km/h
18 ianuarie 2007
Cea mai caldă resimțită
39,4 °C
14 august 2025
Cea mai rece resimțită
-30,1 °C
2 februarie 1956
Cea mai ninsă zi
13,8 cm
17 noiembrie 1972
Cea mai însorită zi
15,2 h
30 iunie 2018
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 4.6 °C | +2.0 °C | 123 mm | +58 mm |
| Feb. | 5.2 °C | +1.1 °C | 34 mm | -23 mm |
| Mar. | 12.4 °C | +4.0 °C | 10 mm | -53 mm |
| Apr. | 16.3 °C | +3.6 °C | 48 mm | -10 mm |
| Mai | 19.9 °C | +2.9 °C | 50 mm | -20 mm |
| Iun. | 24.7 °C | +4.6 °C | 50 mm | -22 mm |
| Iul. | 24.4 °C | +2.5 °C | 80 mm | +9 mm |
| Aug. | 25.5 °C | +3.8 °C | 33 mm | -36 mm |
| Sep. | 19.0 °C | +0.9 °C | 101 mm | +38 mm |
| Oct. | 12.8 °C | -0.1 °C | 87 mm | +26 mm |
| Noi. | 8.6 °C | +1.6 °C | 43 mm | -27 mm |
| Dec. | 6.2 °C | +2.4 °C | 33 mm | -41 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Montabaur (Germania) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,0 °C, iar precipitațiile ating 793 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,5 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (0,5 °C). Precipitațiile ating maximul în decembrie.
Montabaur are în medie 69 zile de îngheț, 4 zile caniculare (≥ 30 °C) și 149 zile ploioase pe an.
Montabaur s-a încălzit cu +2,2 °C între 1940 și 2025, adică +0,25 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 86 la 52 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 38,2 °C (pe 25 iulie 2019), iar cea mai rece -25,1 °C (pe 16 februarie 1956).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Montabaur cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Montabaur
Alte orașe — Germania
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Montabaur?
Montabaur are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,0 °C, iar precipitațiile ating 793 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Montabaur?
Cea mai caldă zi măsurată în Montabaur între 1940 și 2025 a fost 25 iulie 2019, atingând 38,2 °C.
Care este cea mai rece zi din Montabaur?
Cea mai rece zi măsurată în Montabaur între 1940 și 2025 a fost 16 februarie 1956, la -25,1 °C.
Ninge în Montabaur?
Da. Montabaur primește în medie 42,1 cm de ninsoare pe an și are în jur de 69 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Montabaur?
Da: Montabaur s-a încălzit cu +2,2 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Montabaur?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Montabaur între 1940 și 2025 a fost 2 iunie 1961, cu 63 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Montabaur?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Montabaur între 1940 și 2025 a fost 1 martie 1990, cu vânt atingând 49,4 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Montabaur?
Cea mai caldă lună din Montabaur este iulie (17,5 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (0,5 °C).
Cât plouă în Montabaur?
Montabaur primește în medie 793 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 149 zile ploioase.
Este soare în Montabaur?
Montabaur beneficiază în medie de 7,4 ore de soare pe zi, aproximativ 2.701 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Montabaur?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Montabaur între 1940 și 2025 a fost pe 17 noiembrie 1972, cu 13,8 cm.
Există nopți tropicale în Montabaur?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Montabaur.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Montabaur?
În Montabaur, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 39,4 °C pe 14 august 2025, iar cea mai scăzută a fost -30,1 °C pe 2 februarie 1956.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →