Clima în Oberthal — normale și tendințe
Oberthal are un climat oceanic temperat, cu 9,0 °C în medie anuală și 921 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
OberthalSaarland
- coord.
- 49.51°, 7.08°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,0°C
Maximă medie zilnică
12,5°C
Minimă medie zilnică
5,7°C
Precipitații anuale
921mm
Însorire / zi
7,5h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
16,8km/h
Amplitudine sezonieră
17,3°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
72 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
4 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
152 z/an
Ninsoare anuală
50,9 cm
Maximă medie resimțită
10,1 °C
Minimă medie resimțită
2,9 °C
Rafală maximă medie
37,1 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
1 z/an
Radiație solară
11,1 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,9 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,40 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
37,1 °C
25 iulie 2019
Cea mai rece zi
-20,6 °C
1 ianuarie 1979
Cea mai ploioasă zi
61 mm
30 iunie 2024
Cea mai vântoasă zi
52,9 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai puternică rafală
127,4 km/h
1 martie 1990
Cea mai caldă resimțită
37,6 °C
6 iulie 1957
Cea mai rece resimțită
-26,6 °C
2 februarie 1956
Cea mai ninsă zi
19,9 cm
27 aprilie 1981
Cea mai însorită zi
15,2 h
29 iunie 2019
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 4.6 °C | +2.2 °C | 140 mm | +58 mm |
| Feb. | 5.1 °C | +0.9 °C | 38 mm | -34 mm |
| Mar. | 12.2 °C | +3.7 °C | 21 mm | -52 mm |
| Apr. | 16.0 °C | +3.3 °C | 43 mm | -24 mm |
| Mai | 19.6 °C | +2.7 °C | 45 mm | -36 mm |
| Iun. | 24.6 °C | +4.4 °C | 76 mm | -2 mm |
| Iul. | 24.0 °C | +1.8 °C | 97 mm | +25 mm |
| Aug. | 25.0 °C | +3.2 °C | 48 mm | -27 mm |
| Sep. | 18.1 °C | 0.0 °C | 167 mm | +96 mm |
| Oct. | 12.9 °C | +0.1 °C | 116 mm | +43 mm |
| Noi. | 8.5 °C | +1.7 °C | 59 mm | -25 mm |
| Dec. | 6.1 °C | +2.6 °C | 34 mm | -59 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Oberthal (Germania) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,0 °C, iar precipitațiile ating 921 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,7 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (0,4 °C). Precipitațiile ating maximul în decembrie.
Oberthal are în medie 72 zile de îngheț, 4 zile caniculare (≥ 30 °C) și 152 zile ploioase pe an.
Oberthal s-a încălzit cu +1,9 °C între 1940 și 2025, adică +0,23 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 89 la 55 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 37,1 °C (pe 25 iulie 2019), iar cea mai rece -20,6 °C (pe 1 ianuarie 1979).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Oberthal cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Oberthal
Alte orașe — Germania
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Oberthal?
Oberthal are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,0 °C, iar precipitațiile ating 921 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Oberthal?
Cea mai caldă zi măsurată în Oberthal între 1940 și 2025 a fost 25 iulie 2019, atingând 37,1 °C.
Care este cea mai rece zi din Oberthal?
Cea mai rece zi măsurată în Oberthal între 1940 și 2025 a fost 1 ianuarie 1979, la -20,6 °C.
Ninge în Oberthal?
Da. Oberthal primește în medie 50,9 cm de ninsoare pe an și are în jur de 72 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Oberthal?
Da: Oberthal s-a încălzit cu +1,9 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Oberthal?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Oberthal între 1940 și 2025 a fost 30 iunie 2024, cu 61 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Oberthal?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Oberthal între 1940 și 2025 a fost 26 decembrie 1999, cu vânt atingând 52,9 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Oberthal?
Cea mai caldă lună din Oberthal este iulie (17,7 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (0,4 °C).
Cât plouă în Oberthal?
Oberthal primește în medie 921 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 152 zile ploioase.
Este soare în Oberthal?
Oberthal beneficiază în medie de 7,5 ore de soare pe zi, aproximativ 2.738 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Oberthal?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Oberthal între 1940 și 2025 a fost pe 27 aprilie 1981, cu 19,9 cm.
Există nopți tropicale în Oberthal?
Da: Oberthal are în medie 1 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Oberthal?
În Oberthal, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 37,6 °C pe 6 iulie 1957, iar cea mai scăzută a fost -26,6 °C pe 2 februarie 1956.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →