Clima în Rodalben — normale și tendințe
Rodalben are un climat oceanic temperat, cu 9,4 °C în medie anuală și 900 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
RodalbenRenania-Palatinat
- coord.
- 49.24°, 7.64°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,4°C
Maximă medie zilnică
12,8°C
Minimă medie zilnică
6,1°C
Precipitații anuale
900mm
Însorire / zi
8,0h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
16,4km/h
Amplitudine sezonieră
17,8°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
68 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
5 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
155 z/an
Ninsoare anuală
46,1 cm
Maximă medie resimțită
10,5 °C
Minimă medie resimțită
3,3 °C
Rafală maximă medie
37,0 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
1 z/an
Radiație solară
11,4 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,9 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,38 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
38,7 °C
5 iulie 2015
Cea mai rece zi
-21,7 °C
23 ianuarie 1940
Cea mai ploioasă zi
57 mm
22 iulie 1995
Cea mai vântoasă zi
57,6 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai puternică rafală
128,2 km/h
1 martie 1990
Cea mai caldă resimțită
39,2 °C
6 iulie 1957
Cea mai rece resimțită
-27,9 °C
10 februarie 1956
Cea mai ninsă zi
20,6 cm
29 decembrie 2001
Cea mai însorită zi
15,0 h
9 iulie 2019
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 4.9 °C | +2.5 °C | 104 mm | +37 mm |
| Feb. | 5.1 °C | +0.8 °C | 46 mm | -17 mm |
| Mar. | 12.2 °C | +3.4 °C | 21 mm | -47 mm |
| Apr. | 16.2 °C | +3.1 °C | 42 mm | -29 mm |
| Mai | 20.1 °C | +2.7 °C | 45 mm | -44 mm |
| Iun. | 25.3 °C | +4.6 °C | 81 mm | -6 mm |
| Iul. | 24.5 °C | +1.7 °C | 117 mm | +34 mm |
| Aug. | 25.7 °C | +3.3 °C | 57 mm | -27 mm |
| Sep. | 18.4 °C | -0.2 °C | 177 mm | +105 mm |
| Oct. | 13.1 °C | 0.0 °C | 82 mm | +15 mm |
| Noi. | 8.3 °C | +1.4 °C | 52 mm | -21 mm |
| Dec. | 5.7 °C | +2.1 °C | 22 mm | -55 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Rodalben (Germania) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,4 °C, iar precipitațiile ating 900 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (18,3 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (0,5 °C). Precipitațiile ating maximul în mai.
Rodalben are în medie 68 zile de îngheț, 5 zile caniculare (≥ 30 °C) și 155 zile ploioase pe an.
Rodalben s-a încălzit cu +1,9 °C între 1940 și 2025, adică +0,22 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 83 la 53 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 38,7 °C (pe 5 iulie 2015), iar cea mai rece -21,7 °C (pe 23 ianuarie 1940).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Rodalben cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Rodalben
Alte orașe — Germania
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Rodalben?
Rodalben are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,4 °C, iar precipitațiile ating 900 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Rodalben?
Cea mai caldă zi măsurată în Rodalben între 1940 și 2025 a fost 5 iulie 2015, atingând 38,7 °C.
Care este cea mai rece zi din Rodalben?
Cea mai rece zi măsurată în Rodalben între 1940 și 2025 a fost 23 ianuarie 1940, la -21,7 °C.
Ninge în Rodalben?
Da. Rodalben primește în medie 46,1 cm de ninsoare pe an și are în jur de 68 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Rodalben?
Da: Rodalben s-a încălzit cu +1,9 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Rodalben?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Rodalben între 1940 și 2025 a fost 22 iulie 1995, cu 57 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Rodalben?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Rodalben între 1940 și 2025 a fost 26 decembrie 1999, cu vânt atingând 57,6 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Rodalben?
Cea mai caldă lună din Rodalben este iulie (18,3 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (0,5 °C).
Cât plouă în Rodalben?
Rodalben primește în medie 900 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 155 zile ploioase.
Este soare în Rodalben?
Rodalben beneficiază în medie de 8,0 ore de soare pe zi, aproximativ 2.920 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Rodalben?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Rodalben între 1940 și 2025 a fost pe 29 decembrie 2001, cu 20,6 cm.
Există nopți tropicale în Rodalben?
Da: Rodalben are în medie 1 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Rodalben?
În Rodalben, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 39,2 °C pe 6 iulie 1957, iar cea mai scăzută a fost -27,9 °C pe 10 februarie 1956.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →