Clima în Chamba — normale și tendințe
Chamba are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară caldă, cu 9,8 °C în medie anuală și 1.833 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
ChambaHimachal Pradesh
- coord.
- 32.56°, 76.13°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,8°C
Maximă medie zilnică
15,5°C
Minimă medie zilnică
4,3°C
Precipitații anuale
1.833mm
Însorire / zi
10,2h
Umiditate relativă medie
65%
Vânt maxim mediu
7,2km/h
Amplitudine sezonieră
20,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
116 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
0 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
189 z/an
Ninsoare anuală
202,5 cm
Maximă medie resimțită
15,1 °C
Minimă medie resimțită
1,8 °C
Rafală maximă medie
31,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
17,9 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,7 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,48 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
30,3 °C
9 iunie 1947
Cea mai rece zi
-20,1 °C
31 decembrie 1954
Cea mai ploioasă zi
195 mm
30 iulie 1961
Cea mai vântoasă zi
17,3 km/h
8 aprilie 2005
Cea mai puternică rafală
112,7 km/h
9 martie 1963
Cea mai caldă resimțită
34,2 °C
31 iulie 2024
Cea mai rece resimțită
-25,0 °C
31 decembrie 1954
Cea mai ninsă zi
57,3 cm
25 decembrie 1968
Cea mai însorită zi
14,0 h
8 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 7.7 °C | +2.7 °C | 60 mm | -82 mm |
| Feb. | 9.1 °C | +1.9 °C | 243 mm | +87 mm |
| Mar. | 13.4 °C | +1.8 °C | 76 mm | -84 mm |
| Apr. | 19.7 °C | +3.2 °C | 79 mm | -20 mm |
| Mai | 21.4 °C | +0.4 °C | 103 mm | +27 mm |
| Iun. | 23.2 °C | -0.2 °C | 230 mm | +116 mm |
| Iul. | 22.7 °C | +0.8 °C | 410 mm | -12 mm |
| Aug. | 21.6 °C | +0.2 °C | 715 mm | +345 mm |
| Sep. | 21.7 °C | +1.6 °C | 328 mm | +184 mm |
| Oct. | 17.9 °C | +0.9 °C | 93 mm | +47 mm |
| Noi. | 14.3 °C | +1.6 °C | 10 mm | -22 mm |
| Dec. | 11.8 °C | +3.7 °C | 5 mm | -67 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Chamba (India) are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară caldă (Dwb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,8 °C, iar precipitațiile ating 1.833 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (18,6 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-1,6 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Chamba are în medie 116 zile de îngheț, 0 zile caniculare (≥ 30 °C) și 189 zile ploioase pe an.
Chamba s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, adică +0,20 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 131 la 101 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 30,3 °C (pe 9 iunie 1947), iar cea mai rece -20,1 °C (pe 31 decembrie 1954).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Chamba cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Chamba
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Chamba?
Chamba are un climat continental umed cu iarnă uscată, vară caldă (Köppen Dwb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,8 °C, iar precipitațiile ating 1.833 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Chamba?
Cea mai caldă zi măsurată în Chamba între 1940 și 2025 a fost 9 iunie 1947, atingând 30,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Chamba?
Cea mai rece zi măsurată în Chamba între 1940 și 2025 a fost 31 decembrie 1954, la -20,1 °C.
Ninge în Chamba?
Da. Chamba primește în medie 202,5 cm de ninsoare pe an și are în jur de 116 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Chamba?
Da: Chamba s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Chamba?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Chamba între 1940 și 2025 a fost 30 iulie 1961, cu 195 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Chamba?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Chamba între 1940 și 2025 a fost 8 aprilie 2005, cu vânt atingând 17,3 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Chamba?
Cea mai caldă lună din Chamba este iulie (18,6 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-1,6 °C).
Cât plouă în Chamba?
Chamba primește în medie 1.833 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 189 zile ploioase.
Este soare în Chamba?
Chamba beneficiază în medie de 10,2 ore de soare pe zi, aproximativ 3.723 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Chamba?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Chamba între 1940 și 2025 a fost pe 25 decembrie 1968, cu 57,3 cm.
Există nopți tropicale în Chamba?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Chamba.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Chamba?
În Chamba, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 34,2 °C pe 31 iulie 2024, iar cea mai scăzută a fost -25,0 °C pe 31 decembrie 1954.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →