Clima în Kantai — normale și tendințe
Kantai are un climat subtropical umed cu iarnă uscată, cu 25,4 °C în medie anuală și 1.354 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
KantaiBihar
- coord.
- 26.21°, 85.30°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
25,4°C
Maximă medie zilnică
31,1°C
Minimă medie zilnică
20,6°C
Precipitații anuale
1.354mm
Însorire / zi
10,0h
Umiditate relativă medie
68%
Vânt maxim mediu
15,2km/h
Amplitudine sezonieră
15,3°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
224 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
127 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
33,6 °C
Minimă medie resimțită
22,3 °C
Rafală maximă medie
30,4 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
216 z/an
Radiație solară
17,9 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,1 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,27 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
46,7 °C
26 mai 1957
Cea mai rece zi
4,0 °C
9 ianuarie 2013
Cea mai ploioasă zi
200 mm
5 august 1958
Cea mai vântoasă zi
45,3 km/h
10 noiembrie 1995
Cea mai puternică rafală
88,2 km/h
8 august 1979
Cea mai caldă resimțită
49,8 °C
13 iunie 2024
Cea mai rece resimțită
1,1 °C
31 ianuarie 1964
Cea mai însorită zi
13,0 h
22 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 21.7 °C | -1.4 °C | 0 mm | -18 mm |
| Feb. | 27.2 °C | +0.6 °C | 0 mm | -18 mm |
| Mar. | 32.6 °C | -0.1 °C | 7 mm | -12 mm |
| Apr. | 35.3 °C | -1.9 °C | 82 mm | +55 mm |
| Mai | 35.9 °C | -1.8 °C | 55 mm | -4 mm |
| Iun. | 36.6 °C | +1.0 °C | 124 mm | -74 mm |
| Iul. | 34.6 °C | +2.1 °C | 158 mm | -213 mm |
| Aug. | 33.0 °C | +0.8 °C | 404 mm | +104 mm |
| Sep. | 33.3 °C | +1.6 °C | 231 mm | -15 mm |
| Oct. | 31.0 °C | +0.2 °C | 226 mm | +145 mm |
| Noi. | 28.7 °C | +0.2 °C | 1 mm | -8 mm |
| Dec. | 22.4 °C | -2.4 °C | 0 mm | -8 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Kantai (India) are un climat subtropical umed cu iarnă uscată (Cwa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 25,4 °C, iar precipitațiile ating 1.354 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este mai (31,5 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (16,2 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Kantai are în medie 0 zile de îngheț, 224 zile caniculare (≥ 30 °C) și 127 zile ploioase pe an.
Kantai s-a încălzit cu +1,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,13 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 46,7 °C (pe 26 mai 1957), iar cea mai rece 4,0 °C (pe 9 ianuarie 2013).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Kantai cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Kantai
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Kantai?
Kantai are un climat subtropical umed cu iarnă uscată (Köppen Cwa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 25,4 °C, iar precipitațiile ating 1.354 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Kantai?
Cea mai caldă zi măsurată în Kantai între 1940 și 2025 a fost 26 mai 1957, atingând 46,7 °C.
Care este cea mai rece zi din Kantai?
Cea mai rece zi măsurată în Kantai între 1940 și 2025 a fost 9 ianuarie 2013, la 4,0 °C.
Ninge în Kantai?
Aproape niciodată: Kantai nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Kantai?
Da: Kantai s-a încălzit cu +1,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Kantai?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Kantai între 1940 și 2025 a fost 5 august 1958, cu 200 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Kantai?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Kantai între 1940 și 2025 a fost 10 noiembrie 1995, cu vânt atingând 45,3 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Kantai?
Cea mai caldă lună din Kantai este mai (31,5 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (16,2 °C).
Cât plouă în Kantai?
Kantai primește în medie 1.354 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 127 zile ploioase.
Este soare în Kantai?
Kantai beneficiază în medie de 10,0 ore de soare pe zi, aproximativ 3.650 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Kantai?
Da: Kantai are în medie 216 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Kantai?
În Kantai, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 49,8 °C pe 13 iunie 2024, iar cea mai scăzută a fost 1,1 °C pe 31 ianuarie 1964.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →