Clima în Murwāra — normale și tendințe
Murwāra are un climat mediteraneean cu vară fierbinte, cu 24,9 °C în medie anuală și 1.156 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MurwāraMadhya Pradesh
- coord.
- 23.84°, 80.39°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
24,9°C
Maximă medie zilnică
31,0°C
Minimă medie zilnică
19,7°C
Precipitații anuale
1.156mm
Însorire / zi
10,0h
Umiditate relativă medie
59%
Vânt maxim mediu
13,4km/h
Amplitudine sezonieră
17,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
186 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
101 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
32,4 °C
Minimă medie resimțită
20,2 °C
Rafală maximă medie
28,8 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
202 z/an
Radiație solară
18,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+0,8 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,17 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
46,2 °C
21 mai 1947
Cea mai rece zi
2,8 °C
27 decembrie 1961
Cea mai ploioasă zi
318 mm
2 septembrie 1982
Cea mai vântoasă zi
35,2 km/h
25 septembrie 1964
Cea mai puternică rafală
82,4 km/h
5 august 1953
Cea mai caldă resimțită
47,8 °C
12 iunie 2019
Cea mai rece resimțită
-0,6 °C
11 februarie 1950
Cea mai însorită zi
13,0 h
9 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 23.7 °C | 0.0 °C | 3 mm | -15 mm |
| Feb. | 29.4 °C | +2.1 °C | 0 mm | -21 mm |
| Mar. | 34.3 °C | +1.4 °C | 3 mm | -10 mm |
| Apr. | 39.1 °C | +1.1 °C | 4 mm | -3 mm |
| Mai | 38.7 °C | -1.9 °C | 17 mm | +9 mm |
| Iun. | 34.9 °C | -1.7 °C | 176 mm | +12 mm |
| Iul. | 29.4 °C | -0.8 °C | 500 mm | +139 mm |
| Aug. | 30.7 °C | +1.5 °C | 212 mm | -115 mm |
| Sep. | 31.1 °C | +1.0 °C | 263 mm | +84 mm |
| Oct. | 29.9 °C | -0.6 °C | 87 mm | +49 mm |
| Noi. | 26.6 °C | -1.2 °C | 1 mm | -9 mm |
| Dec. | 23.6 °C | -0.9 °C | 0 mm | -10 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Murwāra (India) are un climat mediteraneean cu vară fierbinte (Csa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 24,9 °C, iar precipitațiile ating 1.156 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este mai (33,7 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (16,5 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Murwāra are în medie 0 zile de îngheț, 186 zile caniculare (≥ 30 °C) și 101 zile ploioase pe an.
Murwāra s-a încălzit cu +0,8 °C între 1940 și 2025, adică +0,09 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 46,2 °C (pe 21 mai 1947), iar cea mai rece 2,8 °C (pe 27 decembrie 1961).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Murwāra cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Murwāra
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Murwāra?
Murwāra are un climat mediteraneean cu vară fierbinte (Köppen Csa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 24,9 °C, iar precipitațiile ating 1.156 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Murwāra?
Cea mai caldă zi măsurată în Murwāra între 1940 și 2025 a fost 21 mai 1947, atingând 46,2 °C.
Care este cea mai rece zi din Murwāra?
Cea mai rece zi măsurată în Murwāra între 1940 și 2025 a fost 27 decembrie 1961, la 2,8 °C.
Ninge în Murwāra?
Aproape niciodată: Murwāra nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Murwāra?
Da: Murwāra s-a încălzit cu +0,8 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Murwāra?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Murwāra între 1940 și 2025 a fost 2 septembrie 1982, cu 318 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Murwāra?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Murwāra între 1940 și 2025 a fost 25 septembrie 1964, cu vânt atingând 35,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Murwāra?
Cea mai caldă lună din Murwāra este mai (33,7 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (16,5 °C).
Cât plouă în Murwāra?
Murwāra primește în medie 1.156 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 101 zile ploioase.
Este soare în Murwāra?
Murwāra beneficiază în medie de 10,0 ore de soare pe zi, aproximativ 3.650 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Murwāra?
Da: Murwāra are în medie 202 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Murwāra?
În Murwāra, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 47,8 °C pe 12 iunie 2019, iar cea mai scăzută a fost -0,6 °C pe 11 februarie 1950.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →