Clima în Pīpār — normale și tendințe
Pīpār are un climat deșertic cald, cu 25,9 °C în medie anuală și 339 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
PīpārRajasthan
- coord.
- 26.38°, 73.54°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
25,9°C
Maximă medie zilnică
32,4°C
Minimă medie zilnică
20,4°C
Precipitații anuale
339mm
Însorire / zi
10,6h
Umiditate relativă medie
46%
Vânt maxim mediu
16,1km/h
Amplitudine sezonieră
17,7°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
249 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
42 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
32,7 °C
Minimă medie resimțită
20,0 °C
Rafală maximă medie
32,1 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
207 z/an
Radiație solară
20,1 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+0,6 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,10 · p = 0,003
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
47,4 °C
19 mai 2016
Cea mai rece zi
0,8 °C
2 februarie 1951
Cea mai ploioasă zi
192 mm
2 august 2024
Cea mai vântoasă zi
47,5 km/h
7 iunie 2010
Cea mai puternică rafală
89,6 km/h
7 iunie 2010
Cea mai caldă resimțită
49,7 °C
27 mai 2025
Cea mai rece resimțită
-4,1 °C
2 februarie 1951
Cea mai însorită zi
12,9 h
27 mai 1972
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 24.4 °C | +1.0 °C | 2 mm | -4 mm |
| Feb. | 28.9 °C | +2.1 °C | 0 mm | -4 mm |
| Mar. | 33.5 °C | +1.2 °C | 1 mm | -2 mm |
| Apr. | 40.2 °C | +2.7 °C | 1 mm | -2 mm |
| Mai | 38.8 °C | -1.4 °C | 20 mm | +11 mm |
| Iun. | 37.0 °C | -1.9 °C | 82 mm | +58 mm |
| Iul. | 32.2 °C | -2.4 °C | 197 mm | +81 mm |
| Aug. | 32.5 °C | +0.2 °C | 153 mm | +34 mm |
| Sep. | 32.5 °C | -1.0 °C | 46 mm | +4 mm |
| Oct. | 31.2 °C | -3.0 °C | 29 mm | +22 mm |
| Noi. | 29.0 °C | -0.7 °C | 8 mm | +5 mm |
| Dec. | 27.4 °C | +2.2 °C | 0 mm | -2 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Pīpār (India) are un climat deșertic cald (BWh) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 25,9 °C, iar precipitațiile ating 339 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este mai (33,7 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (16,0 °C). Precipitațiile ating maximul în august.
Pīpār are în medie 0 zile de îngheț, 249 zile caniculare (≥ 30 °C) și 42 zile ploioase pe an.
Pīpār s-a încălzit cu +0,6 °C între 1940 și 2025, adică +0,07 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 47,4 °C (pe 19 mai 2016), iar cea mai rece 0,8 °C (pe 2 februarie 1951).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Pīpār cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Pīpār
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Pīpār?
Pīpār are un climat deșertic cald (Köppen BWh). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 25,9 °C, iar precipitațiile ating 339 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Pīpār?
Cea mai caldă zi măsurată în Pīpār între 1940 și 2025 a fost 19 mai 2016, atingând 47,4 °C.
Care este cea mai rece zi din Pīpār?
Cea mai rece zi măsurată în Pīpār între 1940 și 2025 a fost 2 februarie 1951, la 0,8 °C.
Ninge în Pīpār?
Aproape niciodată: Pīpār nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Pīpār?
Da: Pīpār s-a încălzit cu +0,6 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Pīpār?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Pīpār între 1940 și 2025 a fost 2 august 2024, cu 192 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Pīpār?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Pīpār între 1940 și 2025 a fost 7 iunie 2010, cu vânt atingând 47,5 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Pīpār?
Cea mai caldă lună din Pīpār este mai (33,7 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (16,0 °C).
Cât plouă în Pīpār?
Pīpār primește în medie 339 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 42 zile ploioase.
Este soare în Pīpār?
Pīpār beneficiază în medie de 10,6 ore de soare pe zi, aproximativ 3.869 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Pīpār?
Da: Pīpār are în medie 207 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Pīpār?
În Pīpār, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 49,7 °C pe 27 mai 2025, iar cea mai scăzută a fost -4,1 °C pe 2 februarie 1951.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →