Clima în Puri — normale și tendințe
Puri are un climat savană tropicală, cu 27,0 °C în medie anuală și 1.467 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
PuriOdisha
- coord.
- 19.80°, 85.82°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
27,0°C
Maximă medie zilnică
29,6°C
Minimă medie zilnică
24,8°C
Precipitații anuale
1.467mm
Însorire / zi
9,7h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
19,1km/h
Amplitudine sezonieră
7,1°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
171 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
126 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
33,8 °C
Minimă medie resimțită
28,0 °C
Rafală maximă medie
33,7 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
314 z/an
Radiație solară
18,3 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,0 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,58 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
40,2 °C
7 iunie 1945
Cea mai rece zi
12,9 °C
15 ianuarie 2012
Cea mai ploioasă zi
357 mm
2 iulie 2006
Cea mai vântoasă zi
78,4 km/h
12 octombrie 2013
Cea mai puternică rafală
130,3 km/h
3 mai 2019
Cea mai caldă resimțită
46,1 °C
12 iunie 2014
Cea mai rece resimțită
10,5 °C
15 ianuarie 2012
Cea mai însorită zi
12,9 h
26 iunie 2004
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 26.2 °C | -0.3 °C | 2 mm | -14 mm |
| Feb. | 29.4 °C | +1.0 °C | 6 mm | -12 mm |
| Mar. | 30.8 °C | +0.3 °C | 3 mm | -19 mm |
| Apr. | 31.6 °C | +0.2 °C | 8 mm | -12 mm |
| Mai | 32.1 °C | -0.2 °C | 211 mm | +171 mm |
| Iun. | 31.3 °C | -0.4 °C | 208 mm | +13 mm |
| Iul. | 30.6 °C | +0.6 °C | 336 mm | +12 mm |
| Aug. | 30.6 °C | +0.8 °C | 240 mm | -75 mm |
| Sep. | 30.7 °C | +0.8 °C | 225 mm | -29 mm |
| Oct. | 30.4 °C | +0.7 °C | 228 mm | +48 mm |
| Noi. | 29.1 °C | +0.7 °C | 1 mm | -58 mm |
| Dec. | 26.2 °C | -0.5 °C | 0 mm | -26 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Puri (India) are un climat savană tropicală (Aw) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 27,0 °C, iar precipitațiile ating 1.467 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este mai (29,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (22,7 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Puri are în medie 0 zile de îngheț, 171 zile caniculare (≥ 30 °C) și 126 zile ploioase pe an.
Puri s-a încălzit cu +1,0 °C între 1940 și 2025, adică +0,12 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 40,2 °C (pe 7 iunie 1945), iar cea mai rece 12,9 °C (pe 15 ianuarie 2012).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Puri cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Puri
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Puri?
Puri are un climat savană tropicală (Köppen Aw). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 27,0 °C, iar precipitațiile ating 1.467 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Puri?
Cea mai caldă zi măsurată în Puri între 1940 și 2025 a fost 7 iunie 1945, atingând 40,2 °C.
Care este cea mai rece zi din Puri?
Cea mai rece zi măsurată în Puri între 1940 și 2025 a fost 15 ianuarie 2012, la 12,9 °C.
Ninge în Puri?
Aproape niciodată: Puri nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Puri?
Da: Puri s-a încălzit cu +1,0 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Puri?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Puri între 1940 și 2025 a fost 2 iulie 2006, cu 357 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Puri?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Puri între 1940 și 2025 a fost 12 octombrie 2013, cu vânt atingând 78,4 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Puri?
Cea mai caldă lună din Puri este mai (29,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (22,7 °C).
Cât plouă în Puri?
Puri primește în medie 1.467 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 126 zile ploioase.
Este soare în Puri?
Puri beneficiază în medie de 9,7 ore de soare pe zi, aproximativ 3.540 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Puri?
Da: Puri are în medie 314 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Puri?
În Puri, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 46,1 °C pe 12 iunie 2014, iar cea mai scăzută a fost 10,5 °C pe 15 ianuarie 2012.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →