Clima în Raval — normale și tendințe
Raval are un climat semiarid cald, cu 26,4 °C în medie anuală și 560 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
RavalGujarat
- coord.
- 21.92°, 69.48°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
26,4°C
Maximă medie zilnică
31,5°C
Minimă medie zilnică
22,4°C
Precipitații anuale
560mm
Însorire / zi
10,6h
Umiditate relativă medie
67%
Vânt maxim mediu
19,6km/h
Amplitudine sezonieră
9,3°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
249 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
67 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
33,1 °C
Minimă medie resimțită
24,5 °C
Rafală maximă medie
37,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
256 z/an
Radiație solară
20,1 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,1 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,51 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
44,1 °C
20 mai 1959
Cea mai rece zi
7,6 °C
22 ianuarie 1962
Cea mai ploioasă zi
310 mm
7 iulie 2020
Cea mai vântoasă zi
73,2 km/h
4 mai 1942
Cea mai puternică rafală
123,1 km/h
4 mai 1942
Cea mai caldă resimțită
45,2 °C
6 iunie 1987
Cea mai rece resimțită
3,6 °C
22 ianuarie 1962
Cea mai însorită zi
13,0 h
4 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 27.4 °C | +0.2 °C | 0 mm | -1 mm |
| Feb. | 31.1 °C | +1.7 °C | 0 mm | -1 mm |
| Mar. | 34.5 °C | +1.7 °C | 0 mm | -1 mm |
| Apr. | 36.2 °C | +1.5 °C | 0 mm | -1 mm |
| Mai | 34.5 °C | -0.2 °C | 28 mm | +22 mm |
| Iun. | 32.5 °C | -0.8 °C | 176 mm | +103 mm |
| Iul. | 30.4 °C | -0.2 °C | 107 mm | -103 mm |
| Aug. | 30.2 °C | +0.6 °C | 183 mm | +28 mm |
| Sep. | 30.9 °C | +0.2 °C | 84 mm | -3 mm |
| Oct. | 31.4 °C | -2.2 °C | 118 mm | +100 mm |
| Noi. | 30.2 °C | -2.0 °C | 16 mm | +9 mm |
| Dec. | 30.1 °C | +1.3 °C | 2 mm | +1 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Raval (India) are un climat semiarid cald (BSh) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 26,4 °C, iar precipitațiile ating 560 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iunie (30,0 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (20,7 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Raval are în medie 0 zile de îngheț, 249 zile caniculare (≥ 30 °C) și 67 zile ploioase pe an.
Raval s-a încălzit cu +1,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,12 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 44,1 °C (pe 20 mai 1959), iar cea mai rece 7,6 °C (pe 22 ianuarie 1962).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Raval cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Raval
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Raval?
Raval are un climat semiarid cald (Köppen BSh). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 26,4 °C, iar precipitațiile ating 560 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Raval?
Cea mai caldă zi măsurată în Raval între 1940 și 2025 a fost 20 mai 1959, atingând 44,1 °C.
Care este cea mai rece zi din Raval?
Cea mai rece zi măsurată în Raval între 1940 și 2025 a fost 22 ianuarie 1962, la 7,6 °C.
Ninge în Raval?
Aproape niciodată: Raval nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Raval?
Da: Raval s-a încălzit cu +1,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Raval?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Raval între 1940 și 2025 a fost 7 iulie 2020, cu 310 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Raval?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Raval între 1940 și 2025 a fost 4 mai 1942, cu vânt atingând 73,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Raval?
Cea mai caldă lună din Raval este iunie (30,0 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (20,7 °C).
Cât plouă în Raval?
Raval primește în medie 560 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 67 zile ploioase.
Este soare în Raval?
Raval beneficiază în medie de 10,6 ore de soare pe zi, aproximativ 3.869 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Raval?
Da: Raval are în medie 256 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Raval?
În Raval, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 45,2 °C pe 6 iunie 1987, iar cea mai scăzută a fost 3,6 °C pe 22 ianuarie 1962.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →