Clima în Sāram — normale și tendințe
Sāram are un climat mediteraneean cu vară fierbinte, cu 24,2 °C în medie anuală și 1.147 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
SāramJharkhand
- coord.
- 23.76°, 85.83°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
24,2°C
Maximă medie zilnică
30,0°C
Minimă medie zilnică
19,4°C
Precipitații anuale
1.147mm
Însorire / zi
9,9h
Umiditate relativă medie
69%
Vânt maxim mediu
12,1km/h
Amplitudine sezonieră
14,8°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
174 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
129 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
32,2 °C
Minimă medie resimțită
21,2 °C
Rafală maximă medie
28,2 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
203 z/an
Radiație solară
18,2 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+0,9 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,21 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
46,3 °C
27 mai 1944
Cea mai rece zi
3,0 °C
25 decembrie 1961
Cea mai ploioasă zi
206 mm
4 august 1978
Cea mai vântoasă zi
45,1 km/h
1 octombrie 1959
Cea mai puternică rafală
82,4 km/h
16 august 1974
Cea mai caldă resimțită
48,2 °C
30 mai 2024
Cea mai rece resimțită
0,6 °C
25 decembrie 1945
Cea mai însorită zi
13,0 h
5 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 23.5 °C | +0.3 °C | 0 mm | -19 mm |
| Feb. | 28.9 °C | +2.3 °C | 9 mm | -13 mm |
| Mar. | 33.1 °C | +1.2 °C | 18 mm | -3 mm |
| Apr. | 35.5 °C | -1.0 °C | 40 mm | +18 mm |
| Mai | 34.8 °C | -2.9 °C | 93 mm | +47 mm |
| Iun. | 32.8 °C | -1.7 °C | 267 mm | +89 mm |
| Iul. | 29.9 °C | -0.5 °C | 394 mm | +105 mm |
| Aug. | 30.2 °C | +0.3 °C | 409 mm | +147 mm |
| Sep. | 31.2 °C | +1.2 °C | 218 mm | +27 mm |
| Oct. | 30.0 °C | +0.8 °C | 74 mm | +1 mm |
| Noi. | 26.3 °C | -0.2 °C | 0 mm | -12 mm |
| Dec. | 22.2 °C | -1.4 °C | 0 mm | -10 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Sāram (India) are un climat mediteraneean cu vară fierbinte (Csa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 24,2 °C, iar precipitațiile ating 1.147 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este mai (30,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (16,0 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Sāram are în medie 0 zile de îngheț, 174 zile caniculare (≥ 30 °C) și 129 zile ploioase pe an.
Sāram s-a încălzit cu +0,9 °C între 1940 și 2025, adică +0,10 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 46,3 °C (pe 27 mai 1944), iar cea mai rece 3,0 °C (pe 25 decembrie 1961).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Sāram cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Sāram
Alte orașe — India
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Sāram?
Sāram are un climat mediteraneean cu vară fierbinte (Köppen Csa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 24,2 °C, iar precipitațiile ating 1.147 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Sāram?
Cea mai caldă zi măsurată în Sāram între 1940 și 2025 a fost 27 mai 1944, atingând 46,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Sāram?
Cea mai rece zi măsurată în Sāram între 1940 și 2025 a fost 25 decembrie 1961, la 3,0 °C.
Ninge în Sāram?
Aproape niciodată: Sāram nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Sāram?
Da: Sāram s-a încălzit cu +0,9 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Sāram?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Sāram între 1940 și 2025 a fost 4 august 1978, cu 206 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Sāram?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Sāram între 1940 și 2025 a fost 1 octombrie 1959, cu vânt atingând 45,1 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Sāram?
Cea mai caldă lună din Sāram este mai (30,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (16,0 °C).
Cât plouă în Sāram?
Sāram primește în medie 1.147 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 129 zile ploioase.
Este soare în Sāram?
Sāram beneficiază în medie de 9,9 ore de soare pe zi, aproximativ 3.614 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Sāram?
Da: Sāram are în medie 203 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Sāram?
În Sāram, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 48,2 °C pe 30 mai 2024, iar cea mai scăzută a fost 0,6 °C pe 25 decembrie 1945.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →