Clima în Khānsār — normale și tendințe
Khānsār are un climat continental cu vară fierbinte și uscată, cu 9,8 °C în medie anuală și 245 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
KhānsārIsfahan
- coord.
- 33.22°, 50.31°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,8°C
Maximă medie zilnică
16,6°C
Minimă medie zilnică
3,1°C
Precipitații anuale
245mm
Însorire / zi
11,0h
Umiditate relativă medie
46%
Vânt maxim mediu
14,5km/h
Amplitudine sezonieră
29,8°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
142 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
49 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
49 z/an
Ninsoare anuală
77,6 cm
Maximă medie resimțită
13,6 °C
Minimă medie resimțită
-0,5 °C
Rafală maximă medie
36,7 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
1 z/an
Radiație solară
20,9 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+3,0 °C
din 1940
+0,4 °C pe deceniu · r² = 0,44 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
37,5 °C
28 iulie 2024
Cea mai rece zi
-30,2 °C
20 ianuarie 1964
Cea mai ploioasă zi
52 mm
23 ianuarie 1969
Cea mai vântoasă zi
41,7 km/h
7 aprilie 1964
Cea mai puternică rafală
105,1 km/h
18 aprilie 1942
Cea mai caldă resimțită
36,8 °C
28 iulie 2024
Cea mai rece resimțită
-35,4 °C
20 ianuarie 1964
Cea mai ninsă zi
35,3 cm
23 ianuarie 1969
Cea mai însorită zi
13,4 h
20 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 5.8 °C | +4.9 °C | 21 mm | -11 mm |
| Feb. | 5.9 °C | +3.0 °C | 17 mm | -16 mm |
| Mar. | 12.9 °C | +4.9 °C | 49 mm | +8 mm |
| Apr. | 19.4 °C | +4.7 °C | 43 mm | +9 mm |
| Mai | 26.4 °C | +5.4 °C | 15 mm | -11 mm |
| Iun. | 31.1 °C | +3.0 °C | 4 mm | +1 mm |
| Iul. | 33.3 °C | +2.1 °C | 3 mm | +1 mm |
| Aug. | 32.7 °C | +2.5 °C | 0 mm | -1 mm |
| Sep. | 29.0 °C | +2.5 °C | 0 mm | -2 mm |
| Oct. | 23.9 °C | +4.5 °C | 0 mm | -11 mm |
| Noi. | 16.3 °C | +4.9 °C | 1 mm | -26 mm |
| Dec. | 4.9 °C | +0.4 °C | 46 mm | +15 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Khānsār (Iran) are un climat continental cu vară fierbinte și uscată (Dsa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,8 °C, iar precipitațiile ating 245 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (24,2 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-5,6 °C). Precipitațiile ating maximul în martie.
Khānsār are în medie 142 zile de îngheț, 49 zile caniculare (≥ 30 °C) și 49 zile ploioase pe an.
Khānsār s-a încălzit cu +3,0 °C între 1940 și 2025, adică +0,35 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 159 la 125 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 37,5 °C (pe 28 iulie 2024), iar cea mai rece -30,2 °C (pe 20 ianuarie 1964).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Khānsār cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Khānsār
Alte orașe — Iran
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Khānsār?
Khānsār are un climat continental cu vară fierbinte și uscată (Köppen Dsa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,8 °C, iar precipitațiile ating 245 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Khānsār?
Cea mai caldă zi măsurată în Khānsār între 1940 și 2025 a fost 28 iulie 2024, atingând 37,5 °C.
Care este cea mai rece zi din Khānsār?
Cea mai rece zi măsurată în Khānsār între 1940 și 2025 a fost 20 ianuarie 1964, la -30,2 °C.
Ninge în Khānsār?
Da. Khānsār primește în medie 77,6 cm de ninsoare pe an și are în jur de 142 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Khānsār?
Da: Khānsār s-a încălzit cu +3,0 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Khānsār?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Khānsār între 1940 și 2025 a fost 23 ianuarie 1969, cu 52 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Khānsār?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Khānsār între 1940 și 2025 a fost 7 aprilie 1964, cu vânt atingând 41,7 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Khānsār?
Cea mai caldă lună din Khānsār este iulie (24,2 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-5,6 °C).
Cât plouă în Khānsār?
Khānsār primește în medie 245 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 49 zile ploioase.
Este soare în Khānsār?
Khānsār beneficiază în medie de 11,0 ore de soare pe zi, aproximativ 4.015 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Khānsār?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Khānsār între 1940 și 2025 a fost pe 23 ianuarie 1969, cu 35,3 cm.
Există nopți tropicale în Khānsār?
Da: Khānsār are în medie 1 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Khānsār?
În Khānsār, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 36,8 °C pe 28 iulie 2024, iar cea mai scăzută a fost -35,4 °C pe 20 ianuarie 1964.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →