Clima în Ennis — normale și tendințe
Ennis are un climat oceanic temperat, cu 10,1 °C în medie anuală și 1.004 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
EnnisMunster
- coord.
- 52.84°, -8.99°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
10,1°C
Maximă medie zilnică
13,0°C
Minimă medie zilnică
7,2°C
Precipitații anuale
1.004mm
Însorire / zi
6,9h
Umiditate relativă medie
83%
Vânt maxim mediu
20,5km/h
Amplitudine sezonieră
9,7°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
21 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
0 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
171 z/an
Ninsoare anuală
6,4 cm
Maximă medie resimțită
10,4 °C
Minimă medie resimțită
4,4 °C
Rafală maximă medie
43,1 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
9,5 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+0,4 °C
din 1940
0,0 °C pe deceniu · r² = 0,05 · p = 0,049
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
30,4 °C
13 iulie 1983
Cea mai rece zi
-9,0 °C
9 ianuarie 2010
Cea mai ploioasă zi
55 mm
25 august 1986
Cea mai vântoasă zi
71,6 km/h
24 decembrie 1997
Cea mai puternică rafală
139,7 km/h
24 ianuarie 2025
Cea mai caldă resimțită
34,4 °C
13 iulie 1983
Cea mai rece resimțită
-13,3 °C
9 ianuarie 2010
Cea mai ninsă zi
12,0 cm
8 decembrie 1954
Cea mai însorită zi
16,4 h
28 iunie 2018
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 7.8 °C | -0.1 °C | 98 mm | +5 mm |
| Feb. | 9.6 °C | +1.2 °C | 120 mm | +42 mm |
| Mar. | 12.0 °C | +1.9 °C | 40 mm | -39 mm |
| Apr. | 15.5 °C | +3.2 °C | 78 mm | +10 mm |
| Mai | 18.3 °C | +3.4 °C | 68 mm | -9 mm |
| Iun. | 18.1 °C | +0.9 °C | 84 mm | +13 mm |
| Iul. | 19.3 °C | +0.9 °C | 91 mm | +16 mm |
| Aug. | 19.8 °C | +1.6 °C | 66 mm | -22 mm |
| Sep. | 15.9 °C | -0.5 °C | 141 mm | +55 mm |
| Oct. | 13.6 °C | +0.1 °C | 115 mm | +20 mm |
| Noi. | 11.1 °C | +0.9 °C | 139 mm | +47 mm |
| Dec. | 9.1 °C | +0.5 °C | 104 mm | +0 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Ennis (Irlanda) are un climat oceanic temperat (Cfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 10,1 °C, iar precipitațiile ating 1.004 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (15,2 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (5,5 °C). Precipitațiile ating maximul în decembrie.
Ennis are în medie 21 zile de îngheț, 0 zile caniculare (≥ 30 °C) și 171 zile ploioase pe an.
Ennis s-a încălzit cu +0,4 °C între 1940 și 2025, adică +0,04 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 26 la 16 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 30,4 °C (pe 13 iulie 1983), iar cea mai rece -9,0 °C (pe 9 ianuarie 2010).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Ennis cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Ennis
Alte orașe — Irlanda
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Ennis?
Ennis are un climat oceanic temperat (Köppen Cfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 10,1 °C, iar precipitațiile ating 1.004 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Ennis?
Cea mai caldă zi măsurată în Ennis între 1940 și 2025 a fost 13 iulie 1983, atingând 30,4 °C.
Care este cea mai rece zi din Ennis?
Cea mai rece zi măsurată în Ennis între 1940 și 2025 a fost 9 ianuarie 2010, la -9,0 °C.
Ninge în Ennis?
Da. Ennis primește în medie 6,4 cm de ninsoare pe an și are în jur de 21 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Ennis?
Da: Ennis s-a încălzit cu +0,4 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Ennis?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Ennis între 1940 și 2025 a fost 25 august 1986, cu 55 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Ennis?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Ennis între 1940 și 2025 a fost 24 decembrie 1997, cu vânt atingând 71,6 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Ennis?
Cea mai caldă lună din Ennis este iulie (15,2 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (5,5 °C).
Cât plouă în Ennis?
Ennis primește în medie 1.004 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 171 zile ploioase.
Este soare în Ennis?
Ennis beneficiază în medie de 6,9 ore de soare pe zi, aproximativ 2.519 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Ennis?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Ennis între 1940 și 2025 a fost pe 8 decembrie 1954, cu 12,0 cm.
Există nopți tropicale în Ennis?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Ennis.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Ennis?
În Ennis, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 34,4 °C pe 13 iulie 1983, iar cea mai scăzută a fost -13,3 °C pe 9 ianuarie 2010.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →