Clima în Centobuchi — normale și tendințe
Centobuchi are un climat subtropical umed, cu 14,4 °C în medie anuală și 836 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
CentobuchiThe Marches
- coord.
- 42.90°, 13.85°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
14,4°C
Maximă medie zilnică
16,8°C
Minimă medie zilnică
12,2°C
Precipitații anuale
836mm
Însorire / zi
9,8h
Umiditate relativă medie
76%
Vânt maxim mediu
14,4km/h
Amplitudine sezonieră
16,9°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
6 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
2 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
126 z/an
Ninsoare anuală
33,2 cm
Maximă medie resimțită
16,5 °C
Minimă medie resimțită
11,0 °C
Rafală maximă medie
26,7 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
52 z/an
Radiație solară
14,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,8 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,56 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
33,3 °C
4 august 2017
Cea mai rece zi
-9,1 °C
15 februarie 1940
Cea mai ploioasă zi
86 mm
2 septembrie 1958
Cea mai vântoasă zi
56,6 km/h
31 decembrie 1979
Cea mai puternică rafală
110,2 km/h
31 decembrie 1979
Cea mai caldă resimțită
38,3 °C
4 august 2017
Cea mai rece resimțită
-15,5 °C
15 februarie 1940
Cea mai ninsă zi
33,5 cm
12 martie 1956
Cea mai însorită zi
14,4 h
25 iunie 2015
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 10.5 °C | +1.9 °C | 34 mm | -33 mm |
| Feb. | 10.3 °C | +1.0 °C | 59 mm | -4 mm |
| Mar. | 13.0 °C | +1.6 °C | 133 mm | +61 mm |
| Apr. | 16.2 °C | +1.6 °C | 51 mm | -21 mm |
| Mai | 19.8 °C | +0.9 °C | 92 mm | +18 mm |
| Iun. | 26.5 °C | +3.5 °C | 32 mm | -33 mm |
| Iul. | 27.3 °C | +1.6 °C | 75 mm | +27 mm |
| Aug. | 26.4 °C | +0.6 °C | 48 mm | -9 mm |
| Sep. | 24.0 °C | +1.6 °C | 47 mm | -28 mm |
| Oct. | 18.2 °C | +0.2 °C | 56 mm | -21 mm |
| Noi. | 14.2 °C | +0.7 °C | 131 mm | +46 mm |
| Dec. | 11.4 °C | +1.4 °C | 41 mm | -41 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Centobuchi (Italia) are un climat subtropical umed (Cfa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 14,4 °C, iar precipitațiile ating 836 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (23,3 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (6,4 °C). Precipitațiile ating maximul în noiembrie.
Centobuchi are în medie 6 zile de îngheț, 2 zile caniculare (≥ 30 °C) și 126 zile ploioase pe an.
Centobuchi s-a încălzit cu +1,8 °C între 1940 și 2025, adică +0,22 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 11 la 1 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 33,3 °C (pe 4 august 2017), iar cea mai rece -9,1 °C (pe 15 februarie 1940).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Centobuchi cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Centobuchi
Alte orașe — Italia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Centobuchi?
Centobuchi are un climat subtropical umed (Köppen Cfa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 14,4 °C, iar precipitațiile ating 836 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Centobuchi?
Cea mai caldă zi măsurată în Centobuchi între 1940 și 2025 a fost 4 august 2017, atingând 33,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Centobuchi?
Cea mai rece zi măsurată în Centobuchi între 1940 și 2025 a fost 15 februarie 1940, la -9,1 °C.
Ninge în Centobuchi?
Da. Centobuchi primește în medie 33,2 cm de ninsoare pe an și are în jur de 6 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Centobuchi?
Da: Centobuchi s-a încălzit cu +1,8 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Centobuchi?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Centobuchi între 1940 și 2025 a fost 2 septembrie 1958, cu 86 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Centobuchi?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Centobuchi între 1940 și 2025 a fost 31 decembrie 1979, cu vânt atingând 56,6 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Centobuchi?
Cea mai caldă lună din Centobuchi este iulie (23,3 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (6,4 °C).
Cât plouă în Centobuchi?
Centobuchi primește în medie 836 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 126 zile ploioase.
Este soare în Centobuchi?
Centobuchi beneficiază în medie de 9,8 ore de soare pe zi, aproximativ 3.577 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Centobuchi?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Centobuchi între 1940 și 2025 a fost pe 12 martie 1956, cu 33,5 cm.
Există nopți tropicale în Centobuchi?
Da: Centobuchi are în medie 52 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Centobuchi?
În Centobuchi, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 38,3 °C pe 4 august 2017, iar cea mai scăzută a fost -15,5 °C pe 15 februarie 1940.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →