Clima în Cesano — normale și tendințe
Cesano are un climat mediteraneean cu vară fierbinte, cu 15,4 °C în medie anuală și 958 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
CesanoLazio
- coord.
- 42.07°, 12.34°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
15,4°C
Maximă medie zilnică
19,4°C
Minimă medie zilnică
11,8°C
Precipitații anuale
958mm
Însorire / zi
10,2h
Umiditate relativă medie
77%
Vânt maxim mediu
16,6km/h
Amplitudine sezonieră
16,7°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
5 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
24 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
109 z/an
Ninsoare anuală
2,8 cm
Maximă medie resimțită
19,1 °C
Minimă medie resimțită
10,6 °C
Rafală maximă medie
34,3 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
34 z/an
Radiație solară
15,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,9 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,55 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
37,8 °C
8 august 1956
Cea mai rece zi
-8,0 °C
7 ianuarie 1985
Cea mai ploioasă zi
113 mm
3 septembrie 1959
Cea mai vântoasă zi
56,1 km/h
29 octombrie 2018
Cea mai puternică rafală
117,0 km/h
4 noiembrie 1966
Cea mai caldă resimțită
41,4 °C
4 august 1981
Cea mai rece resimțită
-12,9 °C
7 ianuarie 1985
Cea mai ninsă zi
14,6 cm
9 februarie 1965
Cea mai însorită zi
14,4 h
9 iulie 2025
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 13.5 °C | +2.5 °C | 50 mm | -36 mm |
| Feb. | 14.2 °C | +2.1 °C | 132 mm | +42 mm |
| Mar. | 16.3 °C | +1.9 °C | 129 mm | +48 mm |
| Apr. | 19.5 °C | +2.3 °C | 64 mm | -7 mm |
| Mai | 22.9 °C | +1.5 °C | 68 mm | +14 mm |
| Iun. | 30.7 °C | +5.1 °C | 2 mm | -33 mm |
| Iul. | 30.2 °C | +1.5 °C | 14 mm | -6 mm |
| Aug. | 30.4 °C | +1.6 °C | 53 mm | +15 mm |
| Sep. | 26.6 °C | +1.5 °C | 142 mm | +48 mm |
| Oct. | 21.6 °C | +1.0 °C | 105 mm | -29 mm |
| Noi. | 17.0 °C | +1.4 °C | 124 mm | -21 mm |
| Dec. | 14.0 °C | +1.9 °C | 61 mm | -50 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Cesano (Italia) are un climat mediteraneean cu vară fierbinte (Csa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 15,4 °C, iar precipitațiile ating 958 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este august (24,2 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (7,5 °C). Precipitațiile ating maximul în noiembrie.
Cesano are în medie 5 zile de îngheț, 24 zile caniculare (≥ 30 °C) și 109 zile ploioase pe an.
Cesano s-a încălzit cu +1,9 °C între 1940 și 2025, adică +0,23 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 9 la 1 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 37,8 °C (pe 8 august 1956), iar cea mai rece -8,0 °C (pe 7 ianuarie 1985).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Cesano cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Cesano
Alte orașe — Italia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Cesano?
Cesano are un climat mediteraneean cu vară fierbinte (Köppen Csa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 15,4 °C, iar precipitațiile ating 958 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Cesano?
Cea mai caldă zi măsurată în Cesano între 1940 și 2025 a fost 8 august 1956, atingând 37,8 °C.
Care este cea mai rece zi din Cesano?
Cea mai rece zi măsurată în Cesano între 1940 și 2025 a fost 7 ianuarie 1985, la -8,0 °C.
Ninge în Cesano?
Da. Cesano primește în medie 2,8 cm de ninsoare pe an și are în jur de 5 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Cesano?
Da: Cesano s-a încălzit cu +1,9 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Cesano?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Cesano între 1940 și 2025 a fost 3 septembrie 1959, cu 113 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Cesano?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Cesano între 1940 și 2025 a fost 29 octombrie 2018, cu vânt atingând 56,1 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Cesano?
Cea mai caldă lună din Cesano este august (24,2 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (7,5 °C).
Cât plouă în Cesano?
Cesano primește în medie 958 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 109 zile ploioase.
Este soare în Cesano?
Cesano beneficiază în medie de 10,2 ore de soare pe zi, aproximativ 3.723 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Cesano?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Cesano între 1940 și 2025 a fost pe 9 februarie 1965, cu 14,6 cm.
Există nopți tropicale în Cesano?
Da: Cesano are în medie 34 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Cesano?
În Cesano, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 41,4 °C pe 4 august 1981, iar cea mai scăzută a fost -12,9 °C pe 7 ianuarie 1985.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →