Clima în Varallo — normale și tendințe
Varallo are un climat continental umed cu vară caldă, cu 9,1 °C în medie anuală și 2.480 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
VaralloPiemont
- coord.
- 45.81°, 8.26°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
9,1°C
Maximă medie zilnică
13,0°C
Minimă medie zilnică
5,1°C
Precipitații anuale
2.480mm
Însorire / zi
9,3h
Umiditate relativă medie
73%
Vânt maxim mediu
7,1km/h
Amplitudine sezonieră
19,1°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
98 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
0 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
190 z/an
Ninsoare anuală
175,5 cm
Maximă medie resimțită
12,1 °C
Minimă medie resimțită
2,9 °C
Rafală maximă medie
23,6 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
13,5 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,9 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,73 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
32,7 °C
27 iunie 2019
Cea mai rece zi
-23,8 °C
14 februarie 1940
Cea mai ploioasă zi
215 mm
2 noiembrie 1968
Cea mai vântoasă zi
26,7 km/h
12 martie 2006
Cea mai puternică rafală
87,5 km/h
29 octombrie 2018
Cea mai caldă resimțită
37,0 °C
27 iunie 2019
Cea mai rece resimțită
-29,1 °C
14 februarie 1940
Cea mai ninsă zi
58,1 cm
14 martie 1980
Cea mai însorită zi
15,0 h
27 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 5.3 °C | +1.8 °C | 133 mm | +50 mm |
| Feb. | 6.2 °C | +1.1 °C | 89 mm | -15 mm |
| Mar. | 10.5 °C | +1.6 °C | 192 mm | +32 mm |
| Apr. | 14.7 °C | +2.2 °C | 400 mm | +175 mm |
| Mai | 17.6 °C | +0.9 °C | 372 mm | +74 mm |
| Iun. | 24.2 °C | +3.7 °C | 314 mm | +28 mm |
| Iul. | 22.9 °C | +0.1 °C | 301 mm | +49 mm |
| Aug. | 23.4 °C | +1.4 °C | 401 mm | +134 mm |
| Sep. | 18.7 °C | +0.2 °C | 327 mm | +79 mm |
| Oct. | 14.2 °C | +0.7 °C | 96 mm | -170 mm |
| Noi. | 9.3 °C | +1.4 °C | 93 mm | -103 mm |
| Dec. | 7.4 °C | +3.1 °C | 99 mm | +6 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Varallo (Italia) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 9,1 °C, iar precipitațiile ating 2.480 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (18,7 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-0,4 °C). Precipitațiile ating maximul în mai.
Varallo are în medie 98 zile de îngheț, 0 zile caniculare (≥ 30 °C) și 190 zile ploioase pe an.
Varallo s-a încălzit cu +2,9 °C între 1940 și 2025, adică +0,34 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 127 la 69 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 32,7 °C (pe 27 iunie 2019), iar cea mai rece -23,8 °C (pe 14 februarie 1940).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Varallo cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Varallo
Alte orașe — Italia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Varallo?
Varallo are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 9,1 °C, iar precipitațiile ating 2.480 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Varallo?
Cea mai caldă zi măsurată în Varallo între 1940 și 2025 a fost 27 iunie 2019, atingând 32,7 °C.
Care este cea mai rece zi din Varallo?
Cea mai rece zi măsurată în Varallo între 1940 și 2025 a fost 14 februarie 1940, la -23,8 °C.
Ninge în Varallo?
Da. Varallo primește în medie 175,5 cm de ninsoare pe an și are în jur de 98 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Varallo?
Da: Varallo s-a încălzit cu +2,9 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Varallo?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Varallo între 1940 și 2025 a fost 2 noiembrie 1968, cu 215 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Varallo?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Varallo între 1940 și 2025 a fost 12 martie 2006, cu vânt atingând 26,7 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Varallo?
Cea mai caldă lună din Varallo este iulie (18,7 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-0,4 °C).
Cât plouă în Varallo?
Varallo primește în medie 2.480 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 190 zile ploioase.
Este soare în Varallo?
Varallo beneficiază în medie de 9,3 ore de soare pe zi, aproximativ 3.395 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Varallo?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Varallo între 1940 și 2025 a fost pe 14 martie 1980, cu 58,1 cm.
Există nopți tropicale în Varallo?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Varallo.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Varallo?
În Varallo, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 37,0 °C pe 27 iunie 2019, iar cea mai scăzută a fost -29,1 °C pe 14 februarie 1940.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →