Clima în Mandera — normale și tendințe
Mandera are un climat deșertic cald, cu 28,7 °C în medie anuală și 312 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
ManderaMandera County
- coord.
- 3.94°, 41.86°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
28,7°C
Maximă medie zilnică
33,5°C
Minimă medie zilnică
24,2°C
Precipitații anuale
312mm
Însorire / zi
10,8h
Umiditate relativă medie
51%
Vânt maxim mediu
19,8km/h
Amplitudine sezonieră
3,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
341 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
52 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
34,5 °C
Minimă medie resimțită
25,1 °C
Rafală maximă medie
37,5 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
364 z/an
Radiație solară
21,3 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,7 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,53 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
40,3 °C
26 martie 1941
Cea mai rece zi
15,6 °C
17 decembrie 1967
Cea mai ploioasă zi
176 mm
19 noiembrie 2023
Cea mai vântoasă zi
38,2 km/h
24 iulie 2021
Cea mai puternică rafală
66,6 km/h
12 iulie 1943
Cea mai caldă resimțită
43,3 °C
27 martie 1982
Cea mai rece resimțită
14,7 °C
11 ianuarie 1941
Cea mai însorită zi
12,0 h
2 octombrie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 35.4 °C | +0.6 °C | 0 mm | -2 mm |
| Feb. | 37.2 °C | +1.5 °C | 0 mm | -3 mm |
| Mar. | 36.6 °C | +1.0 °C | 14 mm | -13 mm |
| Apr. | 34.0 °C | +1.0 °C | 125 mm | +29 mm |
| Mai | 34.5 °C | +1.7 °C | 25 mm | -15 mm |
| Iun. | 33.9 °C | +1.0 °C | 2 mm | +0 mm |
| Iul. | 32.4 °C | +0.4 °C | 1 mm | -1 mm |
| Aug. | 32.8 °C | 0.0 °C | 0 mm | -1 mm |
| Sep. | 35.5 °C | +1.4 °C | 0 mm | -3 mm |
| Oct. | 34.8 °C | +2.1 °C | 4 mm | -60 mm |
| Noi. | 35.1 °C | +3.3 °C | 1 mm | -60 mm |
| Dec. | 35.6 °C | +2.1 °C | 1 mm | -10 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Mandera (Kenya) are un climat deșertic cald (BWh) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 28,7 °C, iar precipitațiile ating 312 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este martie (30,5 °C în medie), iar cea mai rece este noiembrie (27,3 °C). Precipitațiile ating maximul în aprilie.
Mandera are în medie 0 zile de îngheț, 341 zile caniculare (≥ 30 °C) și 52 zile ploioase pe an.
Mandera s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, adică +0,20 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 40,3 °C (pe 26 martie 1941), iar cea mai rece 15,6 °C (pe 17 decembrie 1967).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Mandera cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Mandera
Alte orașe — Kenya
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Mandera?
Mandera are un climat deșertic cald (Köppen BWh). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 28,7 °C, iar precipitațiile ating 312 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Mandera?
Cea mai caldă zi măsurată în Mandera între 1940 și 2025 a fost 26 martie 1941, atingând 40,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Mandera?
Cea mai rece zi măsurată în Mandera între 1940 și 2025 a fost 17 decembrie 1967, la 15,6 °C.
Ninge în Mandera?
Aproape niciodată: Mandera nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Mandera?
Da: Mandera s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Mandera?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Mandera între 1940 și 2025 a fost 19 noiembrie 2023, cu 176 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Mandera?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Mandera între 1940 și 2025 a fost 24 iulie 2021, cu vânt atingând 38,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Mandera?
Cea mai caldă lună din Mandera este martie (30,5 °C în medie); cea mai rece este noiembrie (27,3 °C).
Cât plouă în Mandera?
Mandera primește în medie 312 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 52 zile ploioase.
Este soare în Mandera?
Mandera beneficiază în medie de 10,8 ore de soare pe zi, aproximativ 3.942 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Mandera?
Da: Mandera are în medie 364 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Mandera?
În Mandera, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 43,3 °C pe 27 martie 1982, iar cea mai scăzută a fost 14,7 °C pe 11 ianuarie 1941.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →