Clima în Talsi — normale și tendințe
Talsi are un climat continental umed cu vară caldă, cu 6,4 °C în medie anuală și 622 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
TalsiTalsu novads
- coord.
- 57.25°, 22.58°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
6,4°C
Maximă medie zilnică
9,5°C
Minimă medie zilnică
3,2°C
Precipitații anuale
622mm
Însorire / zi
7,5h
Umiditate relativă medie
81%
Vânt maxim mediu
18,9km/h
Amplitudine sezonieră
20,7°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
121 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
0 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
133 z/an
Ninsoare anuală
84,7 cm
Maximă medie resimțită
6,5 °C
Minimă medie resimțită
-0,2 °C
Rafală maximă medie
38,5 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
10,0 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,4 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,39 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
32,3 °C
4 august 2014
Cea mai rece zi
-32,5 °C
1 februarie 1956
Cea mai ploioasă zi
71 mm
28 iulie 1988
Cea mai vântoasă zi
53,8 km/h
2 noiembrie 1969
Cea mai puternică rafală
126,0 km/h
9 ianuarie 2005
Cea mai caldă resimțită
34,7 °C
25 iunie 2016
Cea mai rece resimțită
-37,7 °C
1 februarie 1956
Cea mai ninsă zi
16,3 cm
18 martie 1988
Cea mai însorită zi
17,0 h
10 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 3.6 °C | +5.0 °C | 100 mm | +58 mm |
| Feb. | 0.5 °C | +1.7 °C | 15 mm | -19 mm |
| Mar. | 7.4 °C | +4.7 °C | 16 mm | -19 mm |
| Apr. | 11.4 °C | +2.5 °C | 22 mm | -21 mm |
| Mai | 13.2 °C | -1.7 °C | 54 mm | +5 mm |
| Iun. | 18.0 °C | -0.8 °C | 80 mm | +16 mm |
| Iul. | 22.6 °C | +1.8 °C | 84 mm | +6 mm |
| Aug. | 19.9 °C | -0.3 °C | 82 mm | +7 mm |
| Sep. | 18.9 °C | +3.2 °C | 54 mm | -3 mm |
| Oct. | 10.8 °C | +0.8 °C | 57 mm | +5 mm |
| Noi. | 5.6 °C | +1.4 °C | 31 mm | -17 mm |
| Dec. | 4.6 °C | +3.8 °C | 28 mm | -18 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Talsi (Letonia) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 6,4 °C, iar precipitațiile ating 622 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,1 °C în medie), iar cea mai rece este februarie (-3,6 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Talsi are în medie 121 zile de îngheț, 0 zile caniculare (≥ 30 °C) și 133 zile ploioase pe an.
Talsi s-a încălzit cu +2,4 °C între 1940 și 2025, adică +0,28 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 144 la 98 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 32,3 °C (pe 4 august 2014), iar cea mai rece -32,5 °C (pe 1 februarie 1956).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Talsi cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Talsi
Alte orașe — Letonia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Talsi?
Talsi are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 6,4 °C, iar precipitațiile ating 622 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Talsi?
Cea mai caldă zi măsurată în Talsi între 1940 și 2025 a fost 4 august 2014, atingând 32,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Talsi?
Cea mai rece zi măsurată în Talsi între 1940 și 2025 a fost 1 februarie 1956, la -32,5 °C.
Ninge în Talsi?
Da. Talsi primește în medie 84,7 cm de ninsoare pe an și are în jur de 121 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Talsi?
Da: Talsi s-a încălzit cu +2,4 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Talsi?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Talsi între 1940 și 2025 a fost 28 iulie 1988, cu 71 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Talsi?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Talsi între 1940 și 2025 a fost 2 noiembrie 1969, cu vânt atingând 53,8 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Talsi?
Cea mai caldă lună din Talsi este iulie (17,1 °C în medie); cea mai rece este februarie (-3,6 °C).
Cât plouă în Talsi?
Talsi primește în medie 622 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 133 zile ploioase.
Este soare în Talsi?
Talsi beneficiază în medie de 7,5 ore de soare pe zi, aproximativ 2.738 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Talsi?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Talsi între 1940 și 2025 a fost pe 18 martie 1988, cu 16,3 cm.
Există nopți tropicale în Talsi?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Talsi.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Talsi?
În Talsi, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 34,7 °C pe 25 iunie 2016, iar cea mai scăzută a fost -37,7 °C pe 1 februarie 1956.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →