Clima în Msalātah — normale și tendințe
Msalātah are un climat deșertic cald, cu 19,4 °C în medie anuală și 176 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MsalātahAl Marqab
- coord.
- 32.58°, 14.04°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
19,4°C
Maximă medie zilnică
24,2°C
Minimă medie zilnică
15,3°C
Precipitații anuale
176mm
Însorire / zi
11,1h
Umiditate relativă medie
63%
Vânt maxim mediu
23,3km/h
Amplitudine sezonieră
15,1°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
88 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
38 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
22,9 °C
Minimă medie resimțită
13,7 °C
Rafală maximă medie
38,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
93 z/an
Radiație solară
19,6 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,1 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,63 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
44,5 °C
5 august 1959
Cea mai rece zi
0,2 °C
21 decembrie 1940
Cea mai ploioasă zi
77 mm
21 decembrie 2017
Cea mai vântoasă zi
73,2 km/h
8 decembrie 1988
Cea mai puternică rafală
121,0 km/h
5 aprilie 1994
Cea mai caldă resimțită
45,0 °C
12 august 1960
Cea mai rece resimțită
-6,5 °C
8 ianuarie 1981
Cea mai ninsă zi
0,2 cm
18 februarie 1979
Cea mai însorită zi
14,0 h
6 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 17.3 °C | +1.7 °C | 16 mm | -12 mm |
| Feb. | 17.8 °C | +0.8 °C | 7 mm | -15 mm |
| Mar. | 23.5 °C | +4.1 °C | 22 mm | +1 mm |
| Apr. | 23.5 °C | +0.5 °C | 11 mm | -0 mm |
| Mai | 27.7 °C | +1.1 °C | 5 mm | -2 mm |
| Iun. | 31.0 °C | +0.7 °C | 1 mm | -1 mm |
| Iul. | 33.6 °C | +1.8 °C | 0 mm | -0 mm |
| Aug. | 33.0 °C | +0.9 °C | 0 mm | -1 mm |
| Sep. | 30.9 °C | +0.8 °C | 3 mm | -9 mm |
| Oct. | 27.4 °C | +1.2 °C | 12 mm | -13 mm |
| Noi. | 23.1 °C | +1.8 °C | 2 mm | -20 mm |
| Dec. | 17.7 °C | +0.8 °C | 31 mm | +5 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Msalātah (Libia) are un climat deșertic cald (BWh) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 19,4 °C, iar precipitațiile ating 176 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este august (26,9 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (11,8 °C). Precipitațiile ating maximul în ianuarie.
Msalātah are în medie 0 zile de îngheț, 88 zile caniculare (≥ 30 °C) și 38 zile ploioase pe an.
Msalātah s-a încălzit cu +2,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,24 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 44,5 °C (pe 5 august 1959), iar cea mai rece 0,2 °C (pe 21 decembrie 1940).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Msalātah cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Msalātah
Alte orașe — Libia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Msalātah?
Msalātah are un climat deșertic cald (Köppen BWh). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 19,4 °C, iar precipitațiile ating 176 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Msalātah?
Cea mai caldă zi măsurată în Msalātah între 1940 și 2025 a fost 5 august 1959, atingând 44,5 °C.
Care este cea mai rece zi din Msalātah?
Cea mai rece zi măsurată în Msalātah între 1940 și 2025 a fost 21 decembrie 1940, la 0,2 °C.
Ninge în Msalātah?
Aproape niciodată: Msalātah nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Msalātah?
Da: Msalātah s-a încălzit cu +2,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Msalātah?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Msalātah între 1940 și 2025 a fost 21 decembrie 2017, cu 77 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Msalātah?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Msalātah între 1940 și 2025 a fost 8 decembrie 1988, cu vânt atingând 73,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Msalātah?
Cea mai caldă lună din Msalātah este august (26,9 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (11,8 °C).
Cât plouă în Msalātah?
Msalātah primește în medie 176 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 38 zile ploioase.
Este soare în Msalātah?
Msalātah beneficiază în medie de 11,1 ore de soare pe zi, aproximativ 4.052 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Msalātah?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Msalātah între 1940 și 2025 a fost pe 18 februarie 1979, cu 0,2 cm.
Există nopți tropicale în Msalātah?
Da: Msalātah are în medie 93 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Msalātah?
În Msalātah, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 45,0 °C pe 12 august 1960, iar cea mai scăzută a fost -6,5 °C pe 8 ianuarie 1981.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →