Clima în Jerantut — normale și tendințe
Jerantut are un climat pădure tropicală ecuatorială, cu 25,8 °C în medie anuală și 1.921 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
JerantutPahang
- coord.
- 3.94°, 102.36°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
25,8°C
Maximă medie zilnică
30,8°C
Minimă medie zilnică
22,3°C
Precipitații anuale
1.921mm
Însorire / zi
9,6h
Umiditate relativă medie
81%
Vânt maxim mediu
7,3km/h
Amplitudine sezonieră
1,9°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
241 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
282 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
36,0 °C
Minimă medie resimțită
26,4 °C
Rafală maximă medie
23,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
356 z/an
Radiație solară
17,8 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,4 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,75 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
38,9 °C
17 aprilie 1998
Cea mai rece zi
16,2 °C
8 ianuarie 1943
Cea mai ploioasă zi
134 mm
17 decembrie 2021
Cea mai vântoasă zi
19,6 km/h
25 iulie 1981
Cea mai puternică rafală
51,5 km/h
7 mai 1986
Cea mai caldă resimțită
44,0 °C
19 aprilie 2019
Cea mai rece resimțită
16,5 °C
9 ianuarie 1943
Cea mai însorită zi
12,0 h
1 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 28.8 °C | -0.3 °C | 120 mm | -0 mm |
| Feb. | 30.3 °C | -0.4 °C | 202 mm | +112 mm |
| Mar. | 30.8 °C | -1.0 °C | 241 mm | +103 mm |
| Apr. | 31.6 °C | -0.5 °C | 198 mm | +41 mm |
| Mai | 32.0 °C | +0.4 °C | 210 mm | +36 mm |
| Iun. | 31.3 °C | -0.2 °C | 137 mm | +10 mm |
| Iul. | 31.7 °C | +0.4 °C | 102 mm | -24 mm |
| Aug. | 31.4 °C | +0.2 °C | 149 mm | -10 mm |
| Sep. | 30.8 °C | -0.2 °C | 195 mm | +10 mm |
| Oct. | 31.9 °C | +1.3 °C | 155 mm | -65 mm |
| Noi. | 30.2 °C | +0.7 °C | 380 mm | +153 mm |
| Dec. | 29.8 °C | +1.0 °C | 177 mm | -21 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Jerantut (Malaysia) are un climat pădure tropicală ecuatorială (Af) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 25,8 °C, iar precipitațiile ating 1.921 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este aprilie (26,6 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (24,7 °C). Precipitațiile ating maximul în noiembrie.
Jerantut are în medie 0 zile de îngheț, 241 zile caniculare (≥ 30 °C) și 282 zile ploioase pe an.
Jerantut s-a încălzit cu +2,4 °C între 1940 și 2025, adică +0,28 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 38,9 °C (pe 17 aprilie 1998), iar cea mai rece 16,2 °C (pe 8 ianuarie 1943).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Jerantut cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Jerantut
Alte orașe — Malaysia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Jerantut?
Jerantut are un climat pădure tropicală ecuatorială (Köppen Af). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 25,8 °C, iar precipitațiile ating 1.921 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Jerantut?
Cea mai caldă zi măsurată în Jerantut între 1940 și 2025 a fost 17 aprilie 1998, atingând 38,9 °C.
Care este cea mai rece zi din Jerantut?
Cea mai rece zi măsurată în Jerantut între 1940 și 2025 a fost 8 ianuarie 1943, la 16,2 °C.
Ninge în Jerantut?
Aproape niciodată: Jerantut nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Jerantut?
Da: Jerantut s-a încălzit cu +2,4 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Jerantut?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Jerantut între 1940 și 2025 a fost 17 decembrie 2021, cu 134 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Jerantut?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Jerantut între 1940 și 2025 a fost 25 iulie 1981, cu vânt atingând 19,6 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Jerantut?
Cea mai caldă lună din Jerantut este aprilie (26,6 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (24,7 °C).
Cât plouă în Jerantut?
Jerantut primește în medie 1.921 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 282 zile ploioase.
Este soare în Jerantut?
Jerantut beneficiază în medie de 9,6 ore de soare pe zi, aproximativ 3.504 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Jerantut?
Da: Jerantut are în medie 356 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Jerantut?
În Jerantut, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 44,0 °C pe 19 aprilie 2019, iar cea mai scăzută a fost 16,5 °C pe 9 ianuarie 1943.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →