Clima în Kampar — normale și tendințe
Kampar are un climat pădure tropicală ecuatorială, cu 24,3 °C în medie anuală și 2.897 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
KamparPerak
- coord.
- 4.30°, 101.15°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
24,3°C
Maximă medie zilnică
28,9°C
Minimă medie zilnică
21,1°C
Precipitații anuale
2.897mm
Însorire / zi
9,6h
Umiditate relativă medie
85%
Vânt maxim mediu
7,8km/h
Amplitudine sezonieră
1,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
87 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
269 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
34,3 °C
Minimă medie resimțită
24,4 °C
Rafală maximă medie
26,1 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
310 z/an
Radiație solară
18,1 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,4 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,90 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
35,6 °C
23 septembrie 2019
Cea mai rece zi
15,8 °C
18 februarie 1977
Cea mai ploioasă zi
204 mm
4 septembrie 1971
Cea mai vântoasă zi
18,2 km/h
17 septembrie 1943
Cea mai puternică rafală
56,5 km/h
30 iunie 2004
Cea mai caldă resimțită
42,1 °C
27 aprilie 2022
Cea mai rece resimțită
14,9 °C
24 februarie 1968
Cea mai însorită zi
12,1 h
21 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 28.8 °C | +0.2 °C | 312 mm | +98 mm |
| Feb. | 29.7 °C | +0.6 °C | 231 mm | +10 mm |
| Mar. | 29.8 °C | +0.6 °C | 252 mm | -46 mm |
| Apr. | 29.7 °C | +0.6 °C | 524 mm | +202 mm |
| Mai | 30.5 °C | +1.3 °C | 128 mm | -90 mm |
| Iun. | 31.3 °C | +2.0 °C | 55 mm | -48 mm |
| Iul. | 32.0 °C | +2.6 °C | 23 mm | -101 mm |
| Aug. | 31.1 °C | +1.8 °C | 73 mm | -71 mm |
| Sep. | 30.1 °C | +1.4 °C | 124 mm | -85 mm |
| Oct. | 29.5 °C | +1.2 °C | 296 mm | -31 mm |
| Noi. | 28.5 °C | +0.5 °C | 435 mm | +38 mm |
| Dec. | 29.1 °C | +1.0 °C | 379 mm | +60 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Kampar (Malaysia) are un climat pădure tropicală ecuatorială (Af) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 24,3 °C, iar precipitațiile ating 2.897 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este mai (24,9 °C în medie), iar cea mai rece este decembrie (23,7 °C). Precipitațiile ating maximul în noiembrie.
Kampar are în medie 0 zile de îngheț, 87 zile caniculare (≥ 30 °C) și 269 zile ploioase pe an.
Kampar s-a încălzit cu +2,4 °C între 1940 și 2025, adică +0,28 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 35,6 °C (pe 23 septembrie 2019), iar cea mai rece 15,8 °C (pe 18 februarie 1977).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Kampar cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Kampar
Alte orașe — Malaysia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Kampar?
Kampar are un climat pădure tropicală ecuatorială (Köppen Af). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 24,3 °C, iar precipitațiile ating 2.897 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Kampar?
Cea mai caldă zi măsurată în Kampar între 1940 și 2025 a fost 23 septembrie 2019, atingând 35,6 °C.
Care este cea mai rece zi din Kampar?
Cea mai rece zi măsurată în Kampar între 1940 și 2025 a fost 18 februarie 1977, la 15,8 °C.
Ninge în Kampar?
Aproape niciodată: Kampar nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Kampar?
Da: Kampar s-a încălzit cu +2,4 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Kampar?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Kampar între 1940 și 2025 a fost 4 septembrie 1971, cu 204 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Kampar?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Kampar între 1940 și 2025 a fost 17 septembrie 1943, cu vânt atingând 18,2 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Kampar?
Cea mai caldă lună din Kampar este mai (24,9 °C în medie); cea mai rece este decembrie (23,7 °C).
Cât plouă în Kampar?
Kampar primește în medie 2.897 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 269 zile ploioase.
Este soare în Kampar?
Kampar beneficiază în medie de 9,6 ore de soare pe zi, aproximativ 3.504 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Kampar?
Da: Kampar are în medie 310 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Kampar?
În Kampar, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 42,1 °C pe 27 aprilie 2022, iar cea mai scăzută a fost 14,9 °C pe 24 februarie 1968.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →