Clima în Baruun-Urt — normale și tendințe
Baruun-Urt are un climat semiarid rece, cu 0,9 °C în medie anuală și 281 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
Baruun-UrtSühbaatar
- coord.
- 46.68°, 113.28°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
0,9°C
Maximă medie zilnică
6,8°C
Minimă medie zilnică
-4,8°C
Precipitații anuale
281mm
Însorire / zi
9,9h
Umiditate relativă medie
59%
Vânt maxim mediu
21,4km/h
Amplitudine sezonieră
41,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
208 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
10 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
56 z/an
Ninsoare anuală
31,0 cm
Maximă medie resimțită
2,4 °C
Minimă medie resimțită
-9,2 °C
Rafală maximă medie
37,8 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
1 z/an
Radiație solară
15,2 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,1 °C
din 1940
+0,1 °C pe deceniu · r² = 0,11 · p = 0,002
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
41,3 °C
12 iulie 1942
Cea mai rece zi
-40,3 °C
9 ianuarie 2001
Cea mai ploioasă zi
83 mm
28 august 1990
Cea mai vântoasă zi
64,4 km/h
6 mai 1993
Cea mai puternică rafală
105,8 km/h
6 mai 1993
Cea mai caldă resimțită
38,9 °C
12 iulie 1942
Cea mai rece resimțită
-46,2 °C
9 ianuarie 2001
Cea mai ninsă zi
17,3 cm
29 septembrie 2024
Cea mai însorită zi
15,0 h
26 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | -10.2 °C | +5.2 °C | 3 mm | +1 mm |
| Feb. | -9.8 °C | +0.7 °C | 0 mm | -3 mm |
| Mar. | 3.0 °C | +3.6 °C | 17 mm | +10 mm |
| Apr. | 12.8 °C | +3.1 °C | 9 mm | -6 mm |
| Mai | 18.1 °C | +0.4 °C | 26 mm | -1 mm |
| Iun. | 25.5 °C | +2.0 °C | 32 mm | -11 mm |
| Iul. | 26.5 °C | +0.8 °C | 144 mm | +77 mm |
| Aug. | 23.3 °C | -0.4 °C | 64 mm | +3 mm |
| Sep. | 19.7 °C | +2.4 °C | 21 mm | -12 mm |
| Oct. | 5.8 °C | -2.2 °C | 6 mm | -8 mm |
| Noi. | -0.8 °C | +3.6 °C | 10 mm | +4 mm |
| Dec. | -12.7 °C | +0.4 °C | 2 mm | -1 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Baruun-Urt (Mongolia) are un climat semiarid rece (BSk) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 0,9 °C, iar precipitațiile ating 281 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (20,3 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-20,9 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Baruun-Urt are în medie 208 zile de îngheț, 10 zile caniculare (≥ 30 °C) și 56 zile ploioase pe an.
Baruun-Urt s-a încălzit cu +1,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,13 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 213 la 203 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 41,3 °C (pe 12 iulie 1942), iar cea mai rece -40,3 °C (pe 9 ianuarie 2001).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Baruun-Urt cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Baruun-Urt
Alte orașe — Mongolia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Baruun-Urt?
Baruun-Urt are un climat semiarid rece (Köppen BSk). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 0,9 °C, iar precipitațiile ating 281 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Baruun-Urt?
Cea mai caldă zi măsurată în Baruun-Urt între 1940 și 2025 a fost 12 iulie 1942, atingând 41,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Baruun-Urt?
Cea mai rece zi măsurată în Baruun-Urt între 1940 și 2025 a fost 9 ianuarie 2001, la -40,3 °C.
Ninge în Baruun-Urt?
Da. Baruun-Urt primește în medie 31,0 cm de ninsoare pe an și are în jur de 208 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Baruun-Urt?
Da: Baruun-Urt s-a încălzit cu +1,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Baruun-Urt?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Baruun-Urt între 1940 și 2025 a fost 28 august 1990, cu 83 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Baruun-Urt?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Baruun-Urt între 1940 și 2025 a fost 6 mai 1993, cu vânt atingând 64,4 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Baruun-Urt?
Cea mai caldă lună din Baruun-Urt este iulie (20,3 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-20,9 °C).
Cât plouă în Baruun-Urt?
Baruun-Urt primește în medie 281 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 56 zile ploioase.
Este soare în Baruun-Urt?
Baruun-Urt beneficiază în medie de 9,9 ore de soare pe zi, aproximativ 3.614 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Baruun-Urt?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Baruun-Urt între 1940 și 2025 a fost pe 29 septembrie 2024, cu 17,3 cm.
Există nopți tropicale în Baruun-Urt?
Da: Baruun-Urt are în medie 1 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Baruun-Urt?
În Baruun-Urt, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 38,9 °C pe 12 iulie 1942, iar cea mai scăzută a fost -46,2 °C pe 9 ianuarie 2001.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →