Clima în Īṭahari̇̄ — normale și tendințe
Īṭahari̇̄ are un climat subtropical umed cu iarnă uscată, cu 22,5 °C în medie anuală și 1.739 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
Īṭahari̇̄Koshi
- coord.
- 26.66°, 87.27°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
22,5°C
Maximă medie zilnică
27,2°C
Minimă medie zilnică
17,9°C
Precipitații anuale
1.739mm
Însorire / zi
9,6h
Umiditate relativă medie
72%
Vânt maxim mediu
9,1km/h
Amplitudine sezonieră
12,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
91 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
158 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
29,7 °C
Minimă medie resimțită
19,5 °C
Rafală maximă medie
29,8 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
175 z/an
Radiație solară
15,9 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,7 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,64 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
41,9 °C
13 mai 1957
Cea mai rece zi
2,3 °C
5 februarie 1964
Cea mai ploioasă zi
339 mm
23 iunie 2005
Cea mai vântoasă zi
30,7 km/h
23 martie 1992
Cea mai puternică rafală
90,4 km/h
17 octombrie 1985
Cea mai caldă resimțită
44,8 °C
12 august 2019
Cea mai rece resimțită
-1,4 °C
5 februarie 1964
Cea mai însorită zi
13,3 h
5 iunie 1964
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 21.3 °C | +0.7 °C | 3 mm | -9 mm |
| Feb. | 23.4 °C | +0.2 °C | 6 mm | -6 mm |
| Mar. | 28.6 °C | +0.1 °C | 17 mm | -0 mm |
| Apr. | 30.7 °C | -1.0 °C | 94 mm | +46 mm |
| Mai | 30.9 °C | -0.2 °C | 164 mm | +56 mm |
| Iun. | 31.8 °C | +1.9 °C | 135 mm | -181 mm |
| Iul. | 31.9 °C | +3.1 °C | 206 mm | -291 mm |
| Aug. | 30.1 °C | +1.2 °C | 671 mm | +289 mm |
| Sep. | 30.7 °C | +2.1 °C | 228 mm | -29 mm |
| Oct. | 29.1 °C | +1.5 °C | 306 mm | +228 mm |
| Noi. | 26.8 °C | +1.8 °C | 4 mm | -4 mm |
| Dec. | 22.1 °C | +0.1 °C | 0 mm | -4 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Īṭahari̇̄ (Nepal) are un climat subtropical umed cu iarnă uscată (Cwa) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 22,5 °C, iar precipitațiile ating 1.739 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iunie (26,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (14,6 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Īṭahari̇̄ are în medie 0 zile de îngheț, 91 zile caniculare (≥ 30 °C) și 158 zile ploioase pe an.
Īṭahari̇̄ s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, adică +0,20 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 41,9 °C (pe 13 mai 1957), iar cea mai rece 2,3 °C (pe 5 februarie 1964).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Īṭahari̇̄ cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Īṭahari̇̄
Alte orașe — Nepal
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Īṭahari̇̄?
Īṭahari̇̄ are un climat subtropical umed cu iarnă uscată (Köppen Cwa). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 22,5 °C, iar precipitațiile ating 1.739 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Īṭahari̇̄?
Cea mai caldă zi măsurată în Īṭahari̇̄ între 1940 și 2025 a fost 13 mai 1957, atingând 41,9 °C.
Care este cea mai rece zi din Īṭahari̇̄?
Cea mai rece zi măsurată în Īṭahari̇̄ între 1940 și 2025 a fost 5 februarie 1964, la 2,3 °C.
Ninge în Īṭahari̇̄?
Aproape niciodată: Īṭahari̇̄ nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Īṭahari̇̄?
Da: Īṭahari̇̄ s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Īṭahari̇̄?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Īṭahari̇̄ între 1940 și 2025 a fost 23 iunie 2005, cu 339 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Īṭahari̇̄?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Īṭahari̇̄ între 1940 și 2025 a fost 23 martie 1992, cu vânt atingând 30,7 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Īṭahari̇̄?
Cea mai caldă lună din Īṭahari̇̄ este iunie (26,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (14,6 °C).
Cât plouă în Īṭahari̇̄?
Īṭahari̇̄ primește în medie 1.739 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 158 zile ploioase.
Este soare în Īṭahari̇̄?
Īṭahari̇̄ beneficiază în medie de 9,6 ore de soare pe zi, aproximativ 3.504 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Īṭahari̇̄?
Da: Īṭahari̇̄ are în medie 175 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Īṭahari̇̄?
În Īṭahari̇̄, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 44,8 °C pe 12 august 2019, iar cea mai scăzută a fost -1,4 °C pe 5 februarie 1964.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →