Clima în Sala — normale și tendințe
Sala are un climat continental umed cu vară caldă, cu 5,7 °C în medie anuală și 620 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
SalaVästmanlands län
- coord.
- 59.92°, 16.61°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
5,7°C
Maximă medie zilnică
9,5°C
Minimă medie zilnică
1,9°C
Precipitații anuale
620mm
Însorire / zi
7,2h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
16,0km/h
Amplitudine sezonieră
21,4°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
143 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
1 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
118 z/an
Ninsoare anuală
101,5 cm
Maximă medie resimțită
6,4 °C
Minimă medie resimțită
-1,5 °C
Rafală maximă medie
35,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
9,3 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,7 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,23 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
34,6 °C
7 august 1975
Cea mai rece zi
-31,0 °C
18 februarie 1970
Cea mai ploioasă zi
87 mm
28 august 2022
Cea mai vântoasă zi
43,3 km/h
3 ianuarie 1954
Cea mai puternică rafală
103,0 km/h
22 februarie 2020
Cea mai caldă resimțită
35,4 °C
7 august 1975
Cea mai rece resimțită
-36,2 °C
19 februarie 1970
Cea mai ninsă zi
16,9 cm
2 noiembrie 1968
Cea mai însorită zi
18,0 h
22 iunie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 0.3 °C | +2.3 °C | 70 mm | +31 mm |
| Feb. | 1.2 °C | +2.3 °C | 14 mm | -17 mm |
| Mar. | 8.3 °C | +4.9 °C | 8 mm | -23 mm |
| Apr. | 12.7 °C | +3.5 °C | 38 mm | -2 mm |
| Mai | 14.2 °C | -1.2 °C | 65 mm | +15 mm |
| Iun. | 19.2 °C | -0.4 °C | 108 mm | +43 mm |
| Iul. | 23.8 °C | +2.3 °C | 137 mm | +58 mm |
| Aug. | 19.7 °C | -0.4 °C | 56 mm | -25 mm |
| Sep. | 18.2 °C | +2.9 °C | 67 mm | +10 mm |
| Oct. | 10.4 °C | +1.2 °C | 62 mm | +10 mm |
| Noi. | 4.6 °C | +1.5 °C | 41 mm | -11 mm |
| Dec. | 4.2 °C | +4.4 °C | 45 mm | +0 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Sala (Suedia) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 5,7 °C, iar precipitațiile ating 620 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,0 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-4,4 °C). Precipitațiile ating maximul în august.
Sala are în medie 143 zile de îngheț, 1 zile caniculare (≥ 30 °C) și 118 zile ploioase pe an.
Sala s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, adică +0,20 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 152 la 134 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 34,6 °C (pe 7 august 1975), iar cea mai rece -31,0 °C (pe 18 februarie 1970).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Sala cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Sala
Alte orașe — Suedia
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Sala?
Sala are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 5,7 °C, iar precipitațiile ating 620 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Sala?
Cea mai caldă zi măsurată în Sala între 1940 și 2025 a fost 7 august 1975, atingând 34,6 °C.
Care este cea mai rece zi din Sala?
Cea mai rece zi măsurată în Sala între 1940 și 2025 a fost 18 februarie 1970, la -31,0 °C.
Ninge în Sala?
Da. Sala primește în medie 101,5 cm de ninsoare pe an și are în jur de 143 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Sala?
Da: Sala s-a încălzit cu +1,7 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Sala?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Sala între 1940 și 2025 a fost 28 august 2022, cu 87 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Sala?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Sala între 1940 și 2025 a fost 3 ianuarie 1954, cu vânt atingând 43,3 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Sala?
Cea mai caldă lună din Sala este iulie (17,0 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-4,4 °C).
Cât plouă în Sala?
Sala primește în medie 620 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 118 zile ploioase.
Este soare în Sala?
Sala beneficiază în medie de 7,2 ore de soare pe zi, aproximativ 2.628 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Sala?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Sala între 1940 și 2025 a fost pe 2 noiembrie 1968, cu 16,9 cm.
Există nopți tropicale în Sala?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Sala.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Sala?
În Sala, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 35,4 °C pe 7 august 1975, iar cea mai scăzută a fost -36,2 °C pe 19 februarie 1970.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →