Clima în Mlalo — normale și tendințe
Mlalo are un climat savană tropicală, cu 25,6 °C în medie anuală și 900 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
MlaloRegiunea Tanga
- coord.
- -4.93°, 38.93°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
25,6°C
Maximă medie zilnică
29,9°C
Minimă medie zilnică
22,5°C
Precipitații anuale
900mm
Însorire / zi
11,1h
Umiditate relativă medie
78%
Vânt maxim mediu
17,3km/h
Amplitudine sezonieră
4,2°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
167 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
199 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
33,4 °C
Minimă medie resimțită
25,8 °C
Rafală maximă medie
37,9 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
330 z/an
Radiație solară
20,5 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+1,3 °C
din 1940
+0,2 °C pe deceniu · r² = 0,57 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
40,8 °C
17 martie 1941
Cea mai rece zi
16,1 °C
11 august 1992
Cea mai ploioasă zi
160 mm
27 mai 1995
Cea mai vântoasă zi
30,7 km/h
10 iunie 1954
Cea mai puternică rafală
63,0 km/h
8 august 1954
Cea mai caldă resimțită
43,4 °C
18 martie 1941
Cea mai rece resimțită
16,3 °C
5 iulie 1944
Cea mai însorită zi
12,3 h
18 ianuarie 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 33.0 °C | +0.6 °C | 20 mm | -24 mm |
| Feb. | 33.2 °C | +0.4 °C | 7 mm | -30 mm |
| Mar. | 32.7 °C | +0.5 °C | 87 mm | -4 mm |
| Apr. | 30.3 °C | +0.4 °C | 227 mm | +69 mm |
| Mai | 29.3 °C | +0.9 °C | 130 mm | -13 mm |
| Iun. | 28.4 °C | +0.5 °C | 100 mm | +55 mm |
| Iul. | 28.3 °C | +0.9 °C | 32 mm | -8 mm |
| Aug. | 28.8 °C | +1.0 °C | 26 mm | -15 mm |
| Sep. | 30.1 °C | +1.4 °C | 24 mm | -21 mm |
| Oct. | 30.5 °C | +1.0 °C | 116 mm | +33 mm |
| Noi. | 31.1 °C | +0.8 °C | 52 mm | -42 mm |
| Dec. | 32.8 °C | +1.3 °C | 65 mm | -15 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Mlalo (Tanzania) are un climat savană tropicală (Aw) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 25,6 °C, iar precipitațiile ating 900 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este februarie (27,6 °C în medie), iar cea mai rece este iulie (23,4 °C). Precipitațiile ating maximul în aprilie.
Mlalo are în medie 0 zile de îngheț, 167 zile caniculare (≥ 30 °C) și 199 zile ploioase pe an.
Mlalo s-a încălzit cu +1,3 °C între 1940 și 2025, adică +0,15 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 40,8 °C (pe 17 martie 1941), iar cea mai rece 16,1 °C (pe 11 august 1992).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Mlalo cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Mlalo
Alte orașe — Tanzania
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Mlalo?
Mlalo are un climat savană tropicală (Köppen Aw). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 25,6 °C, iar precipitațiile ating 900 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Mlalo?
Cea mai caldă zi măsurată în Mlalo între 1940 și 2025 a fost 17 martie 1941, atingând 40,8 °C.
Care este cea mai rece zi din Mlalo?
Cea mai rece zi măsurată în Mlalo între 1940 și 2025 a fost 11 august 1992, la 16,1 °C.
Ninge în Mlalo?
Aproape niciodată: Mlalo nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Mlalo?
Da: Mlalo s-a încălzit cu +1,3 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Mlalo?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Mlalo între 1940 și 2025 a fost 27 mai 1995, cu 160 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Mlalo?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Mlalo între 1940 și 2025 a fost 10 iunie 1954, cu vânt atingând 30,7 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Mlalo?
Cea mai caldă lună din Mlalo este februarie (27,6 °C în medie); cea mai rece este iulie (23,4 °C).
Cât plouă în Mlalo?
Mlalo primește în medie 900 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 199 zile ploioase.
Este soare în Mlalo?
Mlalo beneficiază în medie de 11,1 ore de soare pe zi, aproximativ 4.052 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Mlalo?
Da: Mlalo are în medie 330 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Mlalo?
În Mlalo, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 43,4 °C pe 18 martie 1941, iar cea mai scăzută a fost 16,3 °C pe 5 iulie 1944.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →