Clima în Mae Ramat — normale și tendințe
Mae Ramat are un climat savană tropicală, cu 24,1 °C în medie anuală și 1.904 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
Mae RamatProvincia Tak
- coord.
- 16.98°, 98.52°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
24,1°C
Maximă medie zilnică
29,8°C
Minimă medie zilnică
19,8°C
Precipitații anuale
1.904mm
Însorire / zi
8,8h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
10,2km/h
Amplitudine sezonieră
5,6°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
0 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
171 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
174 z/an
Ninsoare anuală
0,0 cm
Maximă medie resimțită
33,4 °C
Minimă medie resimțită
22,6 °C
Rafală maximă medie
32,3 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
222 z/an
Radiație solară
16,7 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,1 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,83 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
39,3 °C
1 aprilie 2005
Cea mai rece zi
5,5 °C
25 decembrie 1999
Cea mai ploioasă zi
415 mm
6 iunie 1958
Cea mai vântoasă zi
29,5 km/h
22 octombrie 1952
Cea mai puternică rafală
82,1 km/h
8 august 2008
Cea mai caldă resimțită
44,4 °C
8 mai 2003
Cea mai rece resimțită
2,9 °C
25 decembrie 1999
Cea mai însorită zi
13,0 h
5 iulie 1947
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 29.3 °C | -0.1 °C | 0 mm | -9 mm |
| Feb. | 32.3 °C | +0.7 °C | 4 mm | -2 mm |
| Mar. | 34.7 °C | +1.3 °C | 2 mm | -15 mm |
| Apr. | 33.4 °C | -0.5 °C | 56 mm | +11 mm |
| Mai | 31.6 °C | +0.7 °C | 241 mm | +29 mm |
| Iun. | 28.6 °C | +0.5 °C | 420 mm | +34 mm |
| Iul. | 27.5 °C | 0.0 °C | 539 mm | +140 mm |
| Aug. | 29.1 °C | +1.6 °C | 445 mm | +44 mm |
| Sep. | 29.4 °C | +0.8 °C | 329 mm | +52 mm |
| Oct. | 30.5 °C | +1.1 °C | 78 mm | -41 mm |
| Noi. | 27.8 °C | -1.5 °C | 188 mm | +163 mm |
| Dec. | 29.2 °C | +0.7 °C | 2 mm | -6 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Mae Ramat (Thailanda) are un climat savană tropicală (Aw) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 24,1 °C, iar precipitațiile ating 1.904 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este aprilie (26,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (21,2 °C). Precipitațiile ating maximul în august.
Mae Ramat are în medie 0 zile de îngheț, 171 zile caniculare (≥ 30 °C) și 174 zile ploioase pe an.
Mae Ramat s-a încălzit cu +2,1 °C între 1940 și 2025, adică +0,25 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 39,3 °C (pe 1 aprilie 2005), iar cea mai rece 5,5 °C (pe 25 decembrie 1999).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Mae Ramat cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Mae Ramat
Alte orașe — Thailanda
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Mae Ramat?
Mae Ramat are un climat savană tropicală (Köppen Aw). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 24,1 °C, iar precipitațiile ating 1.904 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Mae Ramat?
Cea mai caldă zi măsurată în Mae Ramat între 1940 și 2025 a fost 1 aprilie 2005, atingând 39,3 °C.
Care este cea mai rece zi din Mae Ramat?
Cea mai rece zi măsurată în Mae Ramat între 1940 și 2025 a fost 25 decembrie 1999, la 5,5 °C.
Ninge în Mae Ramat?
Aproape niciodată: Mae Ramat nu vede practic deloc ninsoare, cu circa 0 zile de îngheț pe an.
S-a încălzit clima orașului Mae Ramat?
Da: Mae Ramat s-a încălzit cu +2,1 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Mae Ramat?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Mae Ramat între 1940 și 2025 a fost 6 iunie 1958, cu 415 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Mae Ramat?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Mae Ramat între 1940 și 2025 a fost 22 octombrie 1952, cu vânt atingând 29,5 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Mae Ramat?
Cea mai caldă lună din Mae Ramat este aprilie (26,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (21,2 °C).
Cât plouă în Mae Ramat?
Mae Ramat primește în medie 1.904 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 174 zile ploioase.
Este soare în Mae Ramat?
Mae Ramat beneficiază în medie de 8,8 ore de soare pe zi, aproximativ 3.212 ore pe an în perioada 1940-2025.
Există nopți tropicale în Mae Ramat?
Da: Mae Ramat are în medie 222 nopți tropicale pe an (cu temperatura rămânând peste 20 °C), în perioada 1940-2025.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Mae Ramat?
În Mae Ramat, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 44,4 °C pe 8 mai 2003, iar cea mai scăzută a fost 2,9 °C pe 25 decembrie 1999.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →