Võru iklimi — normaller ve eğilimler
Võru, ilıman yazlı nemli karasal bir iklime sahiptir; yıllık ortalama 5,2 °C ve yılda 711 mm yağış.
İklim normalleri · ERA5
VõruVõru ili
- koordinat
- 57.83°, 27.02°
- dönem
- 1940–2025 · 86 yıl
Dönemin normalleri
Her göstergenin tüm pencere boyunca ortalaması: sıcaklıklar, su, gökyüzü, rüzgâr ve dikkat çeken günler.
Ortalama günlük sıcaklık
5,2°C
Ortalama günlük en yüksek
8,4°C
Ortalama günlük en düşük
1,8°C
Yıllık yağış
711mm
Güneşlenme / gün
7,1sa
Ortalama bağıl nem
81%
Ortalama en yüksek rüzgar
18,6km/h
Mevsimsel genlik
23,6°C
Don günleri (< 0 °C)
146 gün/yıl
Sıcak günler (≥ 30 °C)
1 gün/yıl
Yağmurlu günler (≥ 1 mm)
144 gün/yıl
Yıllık kar yağışı
120,8 cm
Ortalama hissedilen en yüksek
5,2 °C
Ortalama hissedilen en düşük
-1,8 °C
Ortalama en yüksek rüzgar hamlesi
38,4 km/h
Tropik geceler (≥ 20 °C)
0 gün/yıl
Güneş ışınımı
9,5 MJ/m²
İklim değişti mi?
Yıllık ortalamaların buradaki ısınma hakkında söyledikleri ve eğimin istatistiksel olarak sağlam olup olmadığı.
+2,7 °C
1940 yılından beri
on yılda +0,3 °C · r² = 0,44 · p = < 0,001
Eğilim, yıllık ortalamalar üzerinde doğrusal regresyon (en küçük kareler) ile hesaplanır. Bir eğilim yalnızca istatistiksel olarak anlamlıysa (p < 0,05) gösterilir.
Ay ay iklim
Ortalama bir yılın akışı: ne zaman yağmur yağar, ne zaman sıcaklar basar, ne zaman güneş açar.
Klimograf, yağışı (çubuklar) ve sıcaklığı (çizgi) üst üste bindirir: klimatolojide standart okuma biçimidir ve sıcak mevsimin aynı zamanda kurak mevsim olup olmadığını bir bakışta gösterir.
Dönemin rekorları
Burada ölçülmüş en uç günler ve ardından yıl yıl ayrıntı.
En sıcak gün
33,4 °C
11 Ağustos 1992
En soğuk gün
-39,7 °C
31 Aralık 1978
En yağışlı gün
46 mm
29 Temmuz 2024
En rüzgarlı gün
48,6 km/h
18 Ekim 1967
En güçlü rüzgar hamlesi
111,2 km/h
9 Ocak 2005
En yüksek hissedilen
35,3 °C
7 Ağustos 2010
En düşük hissedilen
-45,1 °C
31 Aralık 1978
En karlı gün
19,3 cm
23 Kasım 2008
En güneşli gün
17,2 h
14 Haziran 2016
Normaller, 1940–2025 tam takvim yılları üzerinden hesaplanmıştır.
Belirli bir yıl
Bir yıl seçin ve normalle karşılaştırın: daha sıcak mı, daha kurak mı, daha uç mu?
Yılın tamamında
Ay ay
| En yüksek | normalden sapma | Yağış | normalden sapma | |
|---|---|---|---|---|
| Oca | 2.1 °C | +6.4 °C | 102 mm | +58 mm |
| Şub | -2.1 °C | +1.4 °C | 17 mm | -19 mm |
| Mar | 6.7 °C | +5.4 °C | 32 mm | -6 mm |
| Nis | 11.4 °C | +2.7 °C | 58 mm | +12 mm |
| May | 13.3 °C | -2.0 °C | 149 mm | +85 mm |
| Haz | 17.9 °C | -1.4 °C | 124 mm | +41 mm |
| Tem | 23.5 °C | +2.4 °C | 165 mm | +79 mm |
| Ağu | 19.1 °C | -0.8 °C | 73 mm | -13 mm |
| Eyl | 18.0 °C | +3.2 °C | 42 mm | -24 mm |
| Eki | 9.1 °C | +0.8 °C | 57 mm | -4 mm |
| Kas | 3.6 °C | +1.6 °C | 43 mm | -11 mm |
| Ara | 2.2 °C | +4.0 °C | 40 mm | -8 mm |
Yılın uç değerleri
O gün hava nasıldı?
Belirli bir tarihte gerçekten ölçülen hava, kapsanan tüm pencere boyunca.
Özetle iklim
Bu normallerin burası hakkında söyledikleri, birkaç cümleyle ve okumak için gereken kavramlar.
Võru (Estonya), Köppen-Geiger sınıflandırmasına göre ilıman yazlı nemli karasal iklime (Dfb) sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklığı 5,2 °C olup yılda 711 mm yağış alır.
Bu değerler, Copernicus programının ERA5 yeniden çözümleme verileri kullanılarak 1940-2025 arasında 86 tam takvim yılı üzerinden hesaplanan normallerdir.
En sıcak ay Temmuz (ortalama 17,1 °C), en soğuk ay ise Ocak (-6,5 °C). Yağış en yüksek düzeye Temmuz ayında ulaşır.
Võru, yılda ortalama 146 don günü, 1 sıcak gün (≥ 30 °C) ve 144 yağmurlu gün yaşar.
Võru, 1940 ile 2025 arasında +2,7 °C ısındı; bu, on yılda +0,32 °C demektir. Bu eğilim istatistiksel olarak anlamlıdır.
Buradaki don günü sayısı dönem boyunca yılda yaklaşık 166 günden 126 güne değişti.
Dönemin en sıcak günü 33,4 °C değerine (11 Ağustos 1992), en soğuk günü ise -39,7 °C değerine (31 Aralık 1978) ulaştı.
Veriler ERA5 yeniden çözümlemesinden (Copernicus Climate Change Service) alınmış olup CC-BY 4.0 lisansı altında yeniden dağıtılmıştır. Normaller, arşiv her güncellendiğinde yeniden hesaplanır.
Võru şehrini başka bir şehirle karşılaştırın
İkinci bir şehir seçin: normalleri, gösterge gösterge bunlarla karşılaştırılacak.
Yakındaki şehirler
Võru çevresindeki iklim
Diğer şehirler — Estonya
Sıkça sorulan sorular
Võru şehrinin iklimi nasıldır?
Võru, ilıman yazlı nemli karasal bir iklime sahiptir (Köppen Dfb). 1940-2025 döneminde yıllık ortalama sıcaklık 5,2 °C ve yılda 711 mm yağış düşer.
Võru şehrinde kaydedilen en sıcak gün hangisidir?
Võru şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en sıcak gün 11 Ağustos 1992 olup 33,4 °C değerine ulaştı.
Võru şehrindeki en soğuk gün hangisidir?
Võru şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en soğuk gün 31 Aralık 1978 olup -39,7 °C idi.
Võru şehrinde kar yağar mı?
Evet. Võru, yılda ortalama 120,8 cm kar alır ve yaklaşık 146 don günü yaşar.
Võru şehrinin iklimi ısındı mı?
Evet: Võru, 1940 ile 2025 arasında +2,7 °C ısındı; bu istatistiksel olarak anlamlı bir eğilimdir.
Võru şehrindeki en yağışlı gün hangisidir?
Võru şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en yağışlı gün 29 Temmuz 2024 olup 24 saatte 46 mm yağış düştü.
Võru şehrindeki en rüzgarlı gün hangisiydi?
Võru şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en rüzgarlı gün 18 Ekim 1967 olup rüzgar 48,6 km/h değerine ulaştı.
Võru şehrindeki en sıcak ay hangisidir?
Võru şehrindeki en sıcak ay Temmuz (ortalama 17,1 °C); en soğuk ay ise Ocak (-6,5 °C).
Võru şehrinde ne kadar yağış düşer?
Võru şehrine yılda ortalama 711 mm yağış düşer ve bu, yaklaşık 144 yağmurlu güne yayılır.
Võru şehri güneşli midir?
Võru şehri günde ortalama 7,1 saat güneş alır, yani 1940-2025 döneminde yılda yaklaşık 2.592 saat.
Võru şehrindeki en yüksek tek günlük kar yağışı nedir?
Võru şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en yoğun 24 saatlik kar yağışı 23 Kasım 2008 tarihinde 19,3 cm olmuştur.
Võru şehrinde tropik geceler var mı?
Neredeyse hiç: tropik geceler (sıcaklığın 20 °C'nin üzerinde kalması) Võru şehrinde pratikte hiç görülmez.
Võru şehrindeki en aşırı hissedilen sıcaklık neydi?
Võru şehrinde 1940 ile 2025 arasında en yüksek hissedilen sıcaklık 7 Ağustos 2010 tarihinde 35,3 °C değerine ulaştı, en düşüğü ise 31 Aralık 1978 tarihinde -45,1 °C oldu.
Bu tahminler ve kayıtlar kendi hava durumu API'mizden geliyor. Geliştirici belgeleri →