Talara iklimi — normaller ve eğilimler
Talara, sıcak çöl bir iklime sahiptir; yıllık ortalama 22,0 °C ve yılda 154 mm yağış.
İklim normalleri · ERA5
TalaraPiura Bölgesi
- koordinat
- -4.58°, -81.27°
- dönem
- 1940–2025 · 86 yıl
Dönemin normalleri
Her göstergenin tüm pencere boyunca ortalaması: sıcaklıklar, su, gökyüzü, rüzgâr ve dikkat çeken günler.
Ortalama günlük sıcaklık
22,0°C
Ortalama günlük en yüksek
25,6°C
Ortalama günlük en düşük
19,8°C
Yıllık yağış
154mm
Güneşlenme / gün
11,1sa
Ortalama bağıl nem
76%
Ortalama en yüksek rüzgar
25,3km/h
Mevsimsel genlik
5,3°C
Don günleri (< 0 °C)
0 gün/yıl
Sıcak günler (≥ 30 °C)
6 gün/yıl
Yağmurlu günler (≥ 1 mm)
29 gün/yıl
Yıllık kar yağışı
0,0 cm
Ortalama hissedilen en yüksek
27,2 °C
Ortalama hissedilen en düşük
20,2 °C
Ortalama en yüksek rüzgar hamlesi
41,7 km/h
Tropik geceler (≥ 20 °C)
161 gün/yıl
Güneş ışınımı
22,3 MJ/m²
İklim değişti mi?
Yıllık ortalamaların buradaki ısınma hakkında söyledikleri ve eğimin istatistiksel olarak sağlam olup olmadığı.
+1,1 °C
1940 yılından beri
on yılda +0,1 °C · r² = 0,14 · p = < 0,001
Eğilim, yıllık ortalamalar üzerinde doğrusal regresyon (en küçük kareler) ile hesaplanır. Bir eğilim yalnızca istatistiksel olarak anlamlıysa (p < 0,05) gösterilir.
Ay ay iklim
Ortalama bir yılın akışı: ne zaman yağmur yağar, ne zaman sıcaklar basar, ne zaman güneş açar.
Klimograf, yağışı (çubuklar) ve sıcaklığı (çizgi) üst üste bindirir: klimatolojide standart okuma biçimidir ve sıcak mevsimin aynı zamanda kurak mevsim olup olmadığını bir bakışta gösterir.
Dönemin rekorları
Burada ölçülmüş en uç günler ve ardından yıl yıl ayrıntı.
En sıcak gün
32,0 °C
15 Şubat 1998
En soğuk gün
14,1 °C
24 Temmuz 1954
En yağışlı gün
169 mm
4 Nisan 1983
En rüzgarlı gün
39,8 km/h
19 Eylül 1945
En güçlü rüzgar hamlesi
61,2 km/h
18 Kasım 1962
En yüksek hissedilen
39,3 °C
15 Şubat 1998
En düşük hissedilen
11,7 °C
11 Temmuz 1954
En güneşli gün
12,3 h
20 Aralık 1940
Normaller, 1940–2025 tam takvim yılları üzerinden hesaplanmıştır.
Belirli bir yıl
Bir yıl seçin ve normalle karşılaştırın: daha sıcak mı, daha kurak mı, daha uç mu?
Yılın tamamında
Ay ay
| En yüksek | normalden sapma | Yağış | normalden sapma | |
|---|---|---|---|---|
| Oca | 27.4 °C | +0.2 °C | 10 mm | -13 mm |
| Şub | 28.7 °C | +0.4 °C | 62 mm | +26 mm |
| Mar | 29.7 °C | +1.3 °C | 83 mm | +38 mm |
| Nis | 28.3 °C | +0.7 °C | 33 mm | +10 mm |
| May | 26.3 °C | 0.0 °C | 6 mm | -1 mm |
| Haz | 24.4 °C | -0.4 °C | 0 mm | -3 mm |
| Tem | 23.9 °C | +0.1 °C | 0 mm | -2 mm |
| Ağu | 23.2 °C | -0.2 °C | 0 mm | -0 mm |
| Eyl | 23.7 °C | +0.1 °C | 0 mm | -1 mm |
| Eki | 23.8 °C | -0.1 °C | 5 mm | +3 mm |
| Kas | 24.7 °C | +0.3 °C | 11 mm | +9 mm |
| Ara | 24.9 °C | -0.9 °C | 0 mm | -8 mm |
Yılın uç değerleri
O gün hava nasıldı?
Belirli bir tarihte gerçekten ölçülen hava, kapsanan tüm pencere boyunca.
Özetle iklim
Bu normallerin burası hakkında söyledikleri, birkaç cümleyle ve okumak için gereken kavramlar.
Talara (Peru), Köppen-Geiger sınıflandırmasına göre sıcak çöl iklime (BWh) sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklığı 22,0 °C olup yılda 154 mm yağış alır.
Bu değerler, Copernicus programının ERA5 yeniden çözümleme verileri kullanılarak 1940-2025 arasında 86 tam takvim yılı üzerinden hesaplanan normallerdir.
En sıcak ay Şubat (ortalama 25,0 °C), en soğuk ay ise Ağustos (19,7 °C). Yağış en yüksek düzeye Mart ayında ulaşır.
Talara, yılda ortalama 0 don günü, 6 sıcak gün (≥ 30 °C) ve 29 yağmurlu gün yaşar.
Talara, 1940 ile 2025 arasında +1,1 °C ısındı; bu, on yılda +0,13 °C demektir. Bu eğilim istatistiksel olarak anlamlıdır.
Dönemin en sıcak günü 32,0 °C değerine (15 Şubat 1998), en soğuk günü ise 14,1 °C değerine (24 Temmuz 1954) ulaştı.
Veriler ERA5 yeniden çözümlemesinden (Copernicus Climate Change Service) alınmış olup CC-BY 4.0 lisansı altında yeniden dağıtılmıştır. Normaller, arşiv her güncellendiğinde yeniden hesaplanır.
Talara şehrini başka bir şehirle karşılaştırın
İkinci bir şehir seçin: normalleri, gösterge gösterge bunlarla karşılaştırılacak.
Yakındaki şehirler
Talara çevresindeki iklim
Diğer şehirler — Peru
Sıkça sorulan sorular
Talara şehrinin iklimi nasıldır?
Talara, sıcak çöl bir iklime sahiptir (Köppen BWh). 1940-2025 döneminde yıllık ortalama sıcaklık 22,0 °C ve yılda 154 mm yağış düşer.
Talara şehrinde kaydedilen en sıcak gün hangisidir?
Talara şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en sıcak gün 15 Şubat 1998 olup 32,0 °C değerine ulaştı.
Talara şehrindeki en soğuk gün hangisidir?
Talara şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en soğuk gün 24 Temmuz 1954 olup 14,1 °C idi.
Talara şehrinde kar yağar mı?
Neredeyse hiç: Talara pratikte hiç kar görmez ve yılda yaklaşık 0 don günü yaşar.
Talara şehrinin iklimi ısındı mı?
Evet: Talara, 1940 ile 2025 arasında +1,1 °C ısındı; bu istatistiksel olarak anlamlı bir eğilimdir.
Talara şehrindeki en yağışlı gün hangisidir?
Talara şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en yağışlı gün 4 Nisan 1983 olup 24 saatte 169 mm yağış düştü.
Talara şehrindeki en rüzgarlı gün hangisiydi?
Talara şehrinde 1940 ile 2025 arasında ölçülen en rüzgarlı gün 19 Eylül 1945 olup rüzgar 39,8 km/h değerine ulaştı.
Talara şehrindeki en sıcak ay hangisidir?
Talara şehrindeki en sıcak ay Şubat (ortalama 25,0 °C); en soğuk ay ise Ağustos (19,7 °C).
Talara şehrinde ne kadar yağış düşer?
Talara şehrine yılda ortalama 154 mm yağış düşer ve bu, yaklaşık 29 yağmurlu güne yayılır.
Talara şehri güneşli midir?
Talara şehri günde ortalama 11,1 saat güneş alır, yani 1940-2025 döneminde yılda yaklaşık 4.052 saat.
Talara şehrinde tropik geceler var mı?
Evet: Talara şehrinde 1940-2025 döneminde yılda ortalama 161 tropik gece (sıcaklığın 20 °C'nin üzerinde kalması) yaşanır.
Talara şehrindeki en aşırı hissedilen sıcaklık neydi?
Talara şehrinde 1940 ile 2025 arasında en yüksek hissedilen sıcaklık 15 Şubat 1998 tarihinde 39,3 °C değerine ulaştı, en düşüğü ise 11 Temmuz 1954 tarihinde 11,7 °C oldu.
Bu tahminler ve kayıtlar kendi hava durumu API'mizden geliyor. Geliştirici belgeleri →