Klimat: Lavaur — normy i trendy
Miasto Lavaur ma klimat oceaniczny umiarkowany, ze średnią roczną 13,4 °C i 781 mm opadów rocznie.
Normy klimatyczne · ERA5
LavaurOccitanie
- współrz.
- 43.70°, 1.81°
- okres
- 1940–2025 · 86 lat
Normy dla tego okresu
Średnia każdego wskaźnika z całego okna: temperatury, woda, niebo, wiatr i dni szczególne.
Śr. temperatura dobowa
13,4°C
Śr. temperatura maks.
17,9°C
Śr. temperatura min.
9,3°C
Opady roczne
781mm
Nasłonecznienie / dzień
8,8godz.
Śr. wilgotność względna
75%
Śr. maks. wiatr
16,9km/h
Amplituda sezonowa
16,2°C
Dni mrozowe (< 0 °C)
29 dni/rok
Dni upalne (≥ 30 °C)
21 dni/rok
Dni deszczowe (≥ 1 mm)
126 dni/rok
Suma opadów śniegu
6,2 cm
Śr. odczuwalna maks.
16,5 °C
Śr. odczuwalna min.
7,3 °C
Śr. maks. poryw
33,8 km/h
Noce tropikalne (≥ 20 °C)
9 dni/rok
Promieniowanie słoneczne
13,6 MJ/m²
Czy klimat się zmienił?
Co średnie roczne mówią o ociepleniu w tym miejscu i czy nachylenie jest istotne statystycznie.
+2,0 °C
od 1940
+0,2 °C na dekadę · r² = 0,49 · p = < 0,001
Trend wyznaczony metodą regresji liniowej (najmniejszych kwadratów) na średnich rocznych. Trend jest pokazywany tylko wtedy, gdy jest istotny statystycznie (p < 0,05).
Klimat miesiąc po miesiącu
Przebieg przeciętnego roku: kiedy pada, kiedy robi się gorąco, kiedy świeci słońce.
Klimatogram nakłada opady (słupki) na temperaturę (linia): to standardowy sposób odczytu w klimatologii, w którym od razu widać, czy pora ciepła jest zarazem porą suchą.
Rekordy okresu
Najbardziej ekstremalne dni, jakie tu zmierzono, a potem szczegóły rok po roku.
Najcieplejszy dzień
41,2 °C
23 sierpnia 2023
Najchłodniejszy dzień
-15,3 °C
5 lutego 1963
Najbardziej deszczowy dzień
76 mm
8 lipca 1977
Najbardziej wietrzny dzień
54,2 km/h
7 listopada 1982
Najsilniejszy podmuch
119,9 km/h
24 stycznia 2009
Najwyższa temp. odczuwalna
44,3 °C
23 sierpnia 2023
Najniższa temp. odczuwalna
-20,1 °C
5 lutego 1963
Najbardziej śnieżny dzień
10,2 cm
28 stycznia 2006
Najbardziej słoneczny dzień
14,7 h
23 czerwca 2018
Normy obliczone dla pełnych lat kalendarzowych 1940–2025.
Konkretny rok
Wybierz rok i porównaj go z normą: cieplejszy, suchszy, bardziej ekstremalny?
W skali całego roku
Miesiąc po miesiącu
| Maksymalna | odchylenie od normy | Opady | odchylenie od normy | |
|---|---|---|---|---|
| Sty | 10.9 °C | +1.9 °C | 61 mm | -0 mm |
| Lut | 13.4 °C | +2.6 °C | 27 mm | -29 mm |
| Mar | 14.5 °C | +0.5 °C | 65 mm | +2 mm |
| Kwi | 19.0 °C | +2.3 °C | 98 mm | +23 mm |
| Maj | 22.2 °C | +1.8 °C | 108 mm | +26 mm |
| Cze | 29.2 °C | +4.9 °C | 85 mm | +18 mm |
| Lip | 28.1 °C | +1.1 °C | 37 mm | -15 mm |
| Sie | 31.1 °C | +4.2 °C | 112 mm | +46 mm |
| Wrz | 22.8 °C | -1.1 °C | 60 mm | -2 mm |
| Paź | 20.6 °C | +1.5 °C | 49 mm | -14 mm |
| Lis | 13.8 °C | +0.7 °C | 91 mm | +25 mm |
| Gru | 12.2 °C | +2.4 °C | 55 mm | -13 mm |
Ekstrema roku
Jaka pogoda była tego dnia?
Pogoda faktycznie zmierzona w konkretnym dniu, w całym objętym okresie.
Klimat w skrócie
Co te normy mówią o tym miejscu, w kilku zdaniach, oraz pojęcia potrzebne do ich odczytania.
Miasto Lavaur (Francja) ma klimat typu oceaniczny umiarkowany (Cfb) według klasyfikacji Köppena-Geigera. Średnia roczna temperatura wynosi tam 13,4 °C, a roczna suma opadów to 781 mm.
Wartości te są normami obliczonymi dla 86 pełnych lat kalendarzowych, od 1940 do 2025, na podstawie reanaliz ERA5 programu Copernicus.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (21,7 °C średnio), a najchłodniejszym styczeń (5,5 °C). Najwięcej opadów przypada na maj.
Miasto Lavaur notuje średnio 29 dni mrozowych, 21 dni upalnych (≥ 30 °C) i 126 dni deszczowych w roku.
Średnia temperatura w mieście Lavaur wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025, czyli o +0,23 °C na dekadę. Trend ten jest istotny statystycznie.
Liczba dni mrozowych zmieniła się tam z około 37 do 21 w roku w całym okresie.
Najcieplejszy dzień okresu osiągnął 41,2 °C (23 sierpnia 2023), a najchłodniejszy -15,3 °C (5 lutego 1963).
Dane pochodzą z reanaliz ERA5 (Copernicus Climate Change Service), udostępniane na licencji CC-BY 4.0. Normy są przeliczane przy każdej aktualizacji archiwum.
Porównaj miasto Lavaur z innym miastem
Wybierz drugie miasto: jego normy zostaną zestawione wskaźnik po wskaźniku.
Miasta w pobliżu
Klimat w okolicy miasta Lavaur
Inne miasta — Francja
Najczęściej zadawane pytania
Jaki klimat ma miasto Lavaur?
Miasto Lavaur ma klimat oceaniczny umiarkowany (Köppen Cfb). W latach 1940–2025 średnia roczna temperatura wynosi tam 13,4 °C, a roczna suma opadów to 781 mm.
Jaki był najcieplejszy dzień w historii pomiarów w mieście Lavaur?
Najcieplejszy dzień zmierzony w mieście Lavaur w latach 1940–2025 to 23 sierpnia 2023, z temperaturą 41,2 °C.
Jaki był najchłodniejszy dzień w mieście Lavaur?
Najchłodniejszy dzień zmierzony w mieście Lavaur w latach 1940–2025 to 5 lutego 1963, z temperaturą -15,3 °C.
Czy w mieście Lavaur pada śnieg?
Tak. W mieście Lavaur spada średnio 6,2 cm śniegu rocznie i występuje około 29 dni mrozowych.
Czy klimat miasta Lavaur się ocieplił?
Tak: średnia temperatura w mieście Lavaur wzrosła o +2,0 °C w latach 1940–2025 — trend istotny statystycznie.
Jaki był najbardziej deszczowy dzień w mieście Lavaur?
Najbardziej deszczowy dzień zmierzony w mieście Lavaur w latach 1940–2025 to 8 lipca 1977, z 76 mm deszczu w ciągu 24 godzin.
Jaki był najbardziej wietrzny dzień w mieście Lavaur?
Najbardziej wietrzny dzień zmierzony w mieście Lavaur w latach 1940–2025 to 7 listopada 1982, z wiatrem osiągającym 54,2 km/h.
Który miesiąc jest najcieplejszy w mieście Lavaur?
Najcieplejszym miesiącem w mieście Lavaur jest lipiec (21,7 °C średnio); najchłodniejszym styczeń (5,5 °C).
Ile pada w mieście Lavaur?
W mieście Lavaur spada średnio 781 mm opadów rocznie, rozłożonych na około 126 dni deszczowych.
Czy w mieście Lavaur jest słonecznie?
Miasto Lavaur ma średnio 8,8 godzin słońca dziennie, czyli około 3212 godzin rocznie w latach 1940-2025.
Jaki jest największy jednodniowy opad śniegu w mieście Lavaur?
Najintensywniejszy 24-godzinny opad śniegu zmierzony w mieście Lavaur między 1940 a 2025 miał miejsce 28 stycznia 2006 i wyniósł 10,2 cm.
Czy w mieście Lavaur występują noce tropikalne?
Tak: miasto Lavaur ma średnio 9 nocy tropikalnych rocznie (temperatura utrzymująca się powyżej 20 °C) w latach 1940-2025.
Jaka była najbardziej ekstremalna temperatura odczuwalna w mieście Lavaur?
W mieście Lavaur, między 1940 a 2025, najwyższa temperatura odczuwalna osiągnęła 44,3 °C dnia 23 sierpnia 2023, a najniższa wyniosła -20,1 °C dnia 5 lutego 1963.
Te prognozy i pomiary pochodzą z naszego własnego API pogodowego. Dokumentacja dla programistów →