Clima în Derendingen — normale și tendințe
Derendingen are un climat continental umed cu vară caldă, cu 8,7 °C în medie anuală și 1.304 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
DerendingenCantonul Solothurn
- coord.
- 47.20°, 7.59°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
8,7°C
Maximă medie zilnică
12,7°C
Minimă medie zilnică
4,9°C
Precipitații anuale
1.304mm
Însorire / zi
8,3h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
11,2km/h
Amplitudine sezonieră
18,4°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
92 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
3 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
181 z/an
Ninsoare anuală
102,2 cm
Maximă medie resimțită
11,0 °C
Minimă medie resimțită
2,8 °C
Rafală maximă medie
31,2 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
12,1 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,5 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,59 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
35,0 °C
7 iulie 2015
Cea mai rece zi
-26,3 °C
13 februarie 1956
Cea mai ploioasă zi
60 mm
27 septembrie 1942
Cea mai vântoasă zi
46,4 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai puternică rafală
133,2 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
38,0 °C
26 iunie 2019
Cea mai rece resimțită
-30,8 °C
13 februarie 1956
Cea mai ninsă zi
29,0 cm
4 martie 2006
Cea mai însorită zi
15,0 h
19 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 4.9 °C | +2.5 °C | 121 mm | +37 mm |
| Feb. | 5.9 °C | +1.3 °C | 61 mm | -18 mm |
| Mar. | 11.5 °C | +2.5 °C | 61 mm | -28 mm |
| Apr. | 15.9 °C | +3.0 °C | 93 mm | -14 mm |
| Mai | 18.0 °C | +1.0 °C | 130 mm | -11 mm |
| Iun. | 25.5 °C | +5.1 °C | 138 mm | -2 mm |
| Iul. | 23.0 °C | +0.4 °C | 151 mm | +15 mm |
| Aug. | 24.9 °C | +2.9 °C | 199 mm | +55 mm |
| Sep. | 18.6 °C | +0.1 °C | 169 mm | +63 mm |
| Oct. | 13.2 °C | -0.1 °C | 131 mm | +40 mm |
| Noi. | 8.1 °C | +1.2 °C | 131 mm | +35 mm |
| Dec. | 4.9 °C | +1.7 °C | 23 mm | -68 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Derendingen (Elveția) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 8,7 °C, iar precipitațiile ating 1.304 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (17,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-0,6 °C). Precipitațiile ating maximul în august.
Derendingen are în medie 92 zile de îngheț, 3 zile caniculare (≥ 30 °C) și 181 zile ploioase pe an.
Derendingen s-a încălzit cu +2,5 °C între 1940 și 2025, adică +0,29 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 116 la 68 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 35,0 °C (pe 7 iulie 2015), iar cea mai rece -26,3 °C (pe 13 februarie 1956).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Derendingen cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Derendingen
Alte orașe — Elveția
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Derendingen?
Derendingen are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 8,7 °C, iar precipitațiile ating 1.304 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Derendingen?
Cea mai caldă zi măsurată în Derendingen între 1940 și 2025 a fost 7 iulie 2015, atingând 35,0 °C.
Care este cea mai rece zi din Derendingen?
Cea mai rece zi măsurată în Derendingen între 1940 și 2025 a fost 13 februarie 1956, la -26,3 °C.
Ninge în Derendingen?
Da. Derendingen primește în medie 102,2 cm de ninsoare pe an și are în jur de 92 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Derendingen?
Da: Derendingen s-a încălzit cu +2,5 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Derendingen?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Derendingen între 1940 și 2025 a fost 27 septembrie 1942, cu 60 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Derendingen?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Derendingen între 1940 și 2025 a fost 26 decembrie 1999, cu vânt atingând 46,4 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Derendingen?
Cea mai caldă lună din Derendingen este iulie (17,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-0,6 °C).
Cât plouă în Derendingen?
Derendingen primește în medie 1.304 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 181 zile ploioase.
Este soare în Derendingen?
Derendingen beneficiază în medie de 8,3 ore de soare pe zi, aproximativ 3.030 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Derendingen?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Derendingen între 1940 și 2025 a fost pe 4 martie 2006, cu 29,0 cm.
Există nopți tropicale în Derendingen?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Derendingen.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Derendingen?
În Derendingen, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 38,0 °C pe 26 iunie 2019, iar cea mai scăzută a fost -30,8 °C pe 13 februarie 1956.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →