Clima în Gstaad — normale și tendințe
Gstaad are un climat continental umed cu vară caldă, cu 4,1 °C în medie anuală și 1.782 mm de ploaie pe an.
Normale climatice · ERA5
GstaadBerna
- coord.
- 46.47°, 7.29°
- perioadă
- 1940–2025 · 86 ani
Normalele perioadei
Media fiecărui indicator pe întreaga fereastră: temperaturi, apă, cer, vânt și zile remarcabile.
Temperatură medie zilnică
4,1°C
Maximă medie zilnică
8,8°C
Minimă medie zilnică
-0,2°C
Precipitații anuale
1.782mm
Însorire / zi
9,0h
Umiditate relativă medie
79%
Vânt maxim mediu
7,7km/h
Amplitudine sezonieră
19,6°C
Zile de îngheț (< 0 °C)
178 z/an
Zile caniculare (≥ 30 °C)
0 z/an
Zile ploioase (≥ 1 mm)
190 z/an
Ninsoare anuală
446,8 cm
Maximă medie resimțită
6,9 °C
Minimă medie resimțită
-3,1 °C
Rafală maximă medie
33,0 km/h
Nopți tropicale (≥ 20 °C)
0 z/an
Radiație solară
13,4 MJ/m²
S-a schimbat clima?
Ce spun mediile anuale despre încălzirea de aici și dacă panta este solidă statistic.
+2,8 °C
din 1940
+0,3 °C pe deceniu · r² = 0,66 · p = < 0,001
Tendință calculată prin regresie liniară (metoda celor mai mici pătrate) pe mediile anuale. O tendință este afișată doar dacă este semnificativă statistic (p < 0,05).
Clima lună de lună
Cum se desfășoară un an mediu: când plouă, când se face cald, când iese soarele.
O climogramă suprapune precipitațiile (bare) și temperatura (linie): lectura standard în climatologie, unde vezi dintr-o privire dacă sezonul cald este și cel secetos.
Recorduri pentru perioadă
Cele mai extreme zile măsurate vreodată aici, apoi detaliul an cu an.
Cea mai caldă zi
31,2 °C
7 iulie 2015
Cea mai rece zi
-30,4 °C
7 ianuarie 1985
Cea mai ploioasă zi
80 mm
27 septembrie 1942
Cea mai vântoasă zi
21,4 km/h
25 aprilie 1972
Cea mai puternică rafală
129,2 km/h
26 decembrie 1999
Cea mai caldă resimțită
33,0 °C
26 iunie 2019
Cea mai rece resimțită
-35,4 °C
7 ianuarie 1985
Cea mai ninsă zi
32,9 cm
27 septembrie 1942
Cea mai însorită zi
15,0 h
20 mai 1940
Normale calculate pe anii calendaristici compleți 1940–2025.
Un anume an
Alegeți un an și comparați-l cu normala: mai cald, mai secetos, mai extrem?
Pe întregul an
Lună de lună
| Maximă | abatere de la normal | Precipitații | abatere de la normal | |
|---|---|---|---|---|
| Ian. | 1.6 °C | +3.5 °C | 146 mm | +15 mm |
| Feb. | 3.6 °C | +3.1 °C | 58 mm | -68 mm |
| Mar. | 7.9 °C | +3.6 °C | 69 mm | -60 mm |
| Apr. | 12.7 °C | +5.0 °C | 140 mm | +5 mm |
| Mai | 13.9 °C | +1.4 °C | 203 mm | +32 mm |
| Iun. | 22.6 °C | +6.0 °C | 109 mm | -78 mm |
| Iul. | 19.1 °C | +0.1 °C | 253 mm | +64 mm |
| Aug. | 21.3 °C | +2.8 °C | 154 mm | -29 mm |
| Sep. | 15.3 °C | -0.1 °C | 218 mm | +87 mm |
| Oct. | 10.1 °C | -0.5 °C | 170 mm | +52 mm |
| Noi. | 5.7 °C | +2.2 °C | 149 mm | +11 mm |
| Dec. | 3.8 °C | +5.1 °C | 37 mm | -106 mm |
Extremele anului
Cum a fost vremea în ziua aceea?
Vremea măsurată efectiv la o dată anume, în toată fereastra acoperită.
Clima pe scurt
Ce spun aceste normale despre acest loc, în câteva fraze, și noțiunile pentru a le citi.
Gstaad (Elveția) are un climat continental umed cu vară caldă (Dfb) conform clasificării Köppen-Geiger. Temperatura medie anuală este de 4,1 °C, iar precipitațiile ating 1.782 mm pe an.
Aceste valori sunt normale calculate pe 86 ani calendaristici compleți, din 1940 până în 2025, folosind datele de reanaliză ERA5 din programul Copernicus.
Cea mai caldă lună este iulie (13,8 °C în medie), iar cea mai rece este ianuarie (-5,8 °C). Precipitațiile ating maximul în iulie.
Gstaad are în medie 178 zile de îngheț, 0 zile caniculare (≥ 30 °C) și 190 zile ploioase pe an.
Gstaad s-a încălzit cu +2,8 °C între 1940 și 2025, adică +0,33 °C pe deceniu. Această tendință este semnificativă statistic.
Numărul zilelor de îngheț a scăzut de la circa 204 la 152 pe an în cursul perioadei.
Cea mai caldă zi a perioadei a atins 31,2 °C (pe 7 iulie 2015), iar cea mai rece -30,4 °C (pe 7 ianuarie 1985).
Date provenite din reanaliza ERA5 (Copernicus Climate Change Service), redistribuite sub licență CC-BY 4.0. Normalele sunt recalculate la fiecare actualizare a arhivei.
Compară Gstaad cu un alt oraș
Alege un al doilea oraș: normalele sale vor fi puse față în față cu acestea, indicator cu indicator.
Orașe din apropiere
Clima din jurul orașului Gstaad
Alte orașe — Elveția
Întrebări frecvente
Care este clima orașului Gstaad?
Gstaad are un climat continental umed cu vară caldă (Köppen Dfb). Pe perioada 1940-2025, temperatura medie anuală este de 4,1 °C, iar precipitațiile ating 1.782 mm pe an.
Care este cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Gstaad?
Cea mai caldă zi măsurată în Gstaad între 1940 și 2025 a fost 7 iulie 2015, atingând 31,2 °C.
Care este cea mai rece zi din Gstaad?
Cea mai rece zi măsurată în Gstaad între 1940 și 2025 a fost 7 ianuarie 1985, la -30,4 °C.
Ninge în Gstaad?
Da. Gstaad primește în medie 446,8 cm de ninsoare pe an și are în jur de 178 zile de îngheț.
S-a încălzit clima orașului Gstaad?
Da: Gstaad s-a încălzit cu +2,8 °C între 1940 și 2025, o tendință semnificativă statistic.
Care este cea mai ploioasă zi din Gstaad?
Cea mai ploioasă zi măsurată în Gstaad între 1940 și 2025 a fost 27 septembrie 1942, cu 80 mm de ploaie în 24 de ore.
Care a fost cea mai vântoasă zi din Gstaad?
Cea mai vântoasă zi măsurată în Gstaad între 1940 și 2025 a fost 25 aprilie 1972, cu vânt atingând 21,4 km/h.
Care este cea mai caldă lună din Gstaad?
Cea mai caldă lună din Gstaad este iulie (13,8 °C în medie); cea mai rece este ianuarie (-5,8 °C).
Cât plouă în Gstaad?
Gstaad primește în medie 1.782 mm de precipitații pe an, distribuite pe aproximativ 190 zile ploioase.
Este soare în Gstaad?
Gstaad beneficiază în medie de 9,0 ore de soare pe zi, aproximativ 3.285 ore pe an în perioada 1940-2025.
Care este cea mai mare ninsoare într-o singură zi în Gstaad?
Cea mai abundentă ninsoare în 24 de ore măsurată în Gstaad între 1940 și 2025 a fost pe 27 septembrie 1942, cu 32,9 cm.
Există nopți tropicale în Gstaad?
Aproape niciodată: nopțile tropicale (cu temperatura rămânând peste 20 °C) sunt practic inexistente în Gstaad.
Care a fost cea mai extremă temperatură resimțită în Gstaad?
În Gstaad, între 1940 și 2025, cea mai ridicată temperatură resimțită a atins 33,0 °C pe 26 iunie 2019, iar cea mai scăzută a fost -35,4 °C pe 7 ianuarie 1985.
Aceste prognoze și înregistrări provin din propriul nostru API meteo. Documentație pentru dezvoltatori →